| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| 3. | puhekieli | ||
| 4. | arkikielessä | ||
| 5. | puhekieli | ||
| Monikko | leffat | Genetiivi | leffan |
| Monikon genetiivi | leffojen | Partitiivi | leffaa |
| Monikon partitiivi | leffoja | Inessiivi | leffassa |
| Monikon inessiivi | leffoissa | Elatiivi | leffasta |
| Monikon elatiivi | leffoista | Illatiivi | leffaan |
| Monikon illatiivi | leffoihin | Adessiivi | leffalla |
| Monikon adessiivi | leffoilla | Ablatiivi | leffalta |
| Monikon ablatiivi | leffoilta | Allatiivi | leffalle |
| Monikon allatiivi | leffoille | Essiivi | leffana |
| Monikon essiivi | leffoina | Translatiivi | leffaksi |
| Monikon translatiivi | leffoiksi | Monikon instruktiivi | leffoin |
| Abessiivi | leffatta | Monikon abessiivi | leffoitta |
| Monikon akkusatiivi | leffat |