| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| Monikko | niukat | Monikko | niukkani |
| Monikko | niukkasi | Monikko | niukkamme |
| Monikko | niukkanne | Monikko | niukkansa |
| Genetiivi | niukan | Genetiivi | niukkani |
| Genetiivi | niukkasi | Genetiivi | niukkamme |
| Genetiivi | niukkanne | Genetiivi | niukkansa |
| Monikon genetiivi | niukkojen | Monikon genetiivi | niukkojeni |
| Monikon genetiivi | niukkojesi | Monikon genetiivi | niukkojemme |
| Monikon genetiivi | niukkojenne | Monikon genetiivi | niukkojensa |
| Partitiivi | niukkaa | Partitiivi | niukkaani |
| Partitiivi | niukkaasi | Partitiivi | niukkaamme |
| Partitiivi | niukkaanne | Partitiivi | niukkaansa |
| Monikon partitiivi | niukkoja | Monikon partitiivi | niukkojani |
| Monikon partitiivi | niukkojasi | Monikon partitiivi | niukkojamme |
| Monikon partitiivi | niukkojanne | Monikon partitiivi | niukkojaan |
| Monikon partitiivi | niukkojansa | Inessiivi | niukassa |
| Inessiivi | niukassani | Inessiivi | niukassasi |
| Inessiivi | niukassamme | Inessiivi | niukassanne |
| Inessiivi | niukassaan | Inessiivi | niukassansa |
| Monikon inessiivi | niukoissa | Monikon inessiivi | niukoissani |
| Monikon inessiivi | niukoissasi | Monikon inessiivi | niukoissamme |
| Monikon inessiivi | niukoissanne | Monikon inessiivi | niukoissaan |
| Monikon inessiivi | niukoissansa | Elatiivi | niukasta |
| Elatiivi | niukastani | Elatiivi | niukastasi |
| Elatiivi | niukastamme | Elatiivi | niukastanne |
| Elatiivi | niukastaan | Elatiivi | niukastansa |
| Monikon elatiivi | niukoista | Monikon elatiivi | niukoistani |
| Monikon elatiivi | niukoistasi | Monikon elatiivi | niukoistamme |
| Monikon elatiivi | niukoistanne | Monikon elatiivi | niukoistaan |
| Monikon elatiivi | niukoistansa | Illatiivi | niukkaan |
| Illatiivi | niukkaani | Illatiivi | niukkaasi |
| Illatiivi | niukkaamme | Illatiivi | niukkaanne |
| Illatiivi | niukkaansa | Monikon illatiivi | niukkoihin |
| Monikon illatiivi | niukkoihini | Monikon illatiivi | niukkoihisi |
| Monikon illatiivi | niukkoihimme | Monikon illatiivi | niukkoihinne |
| Monikon illatiivi | niukkoihinsa | Adessiivi | niukalla |
| Adessiivi | niukallani | Adessiivi | niukallasi |
| Adessiivi | niukallamme | Adessiivi | niukallanne |
| Adessiivi | niukallaan | Adessiivi | niukallansa |
| Monikon adessiivi | niukoilla | Monikon adessiivi | niukoillani |
| Monikon adessiivi | niukoillasi | Monikon adessiivi | niukoillamme |
| Monikon adessiivi | niukoillanne | Monikon adessiivi | niukoillaan |
| Monikon adessiivi | niukoillansa | Ablatiivi | niukalta |
| Ablatiivi | niukaltani | Ablatiivi | niukaltasi |
| Ablatiivi | niukaltamme | Ablatiivi | niukaltanne |
| Ablatiivi | niukaltaan | Ablatiivi | niukaltansa |
| Monikon ablatiivi | niukoilta | Monikon ablatiivi | niukoiltani |
| Monikon ablatiivi | niukoiltasi | Monikon ablatiivi | niukoiltamme |
| Monikon ablatiivi | niukoiltanne | Monikon ablatiivi | niukoiltaan |
| Monikon ablatiivi | niukoiltansa | Allatiivi | niukalle |
| Allatiivi | niukalleni | Allatiivi | niukallesi |
| Allatiivi | niukallemme | Allatiivi | niukallenne |
| Allatiivi | niukalleen | Allatiivi | niukallensa |
| Monikon allatiivi | niukoille | Monikon allatiivi | niukoilleni |
| Monikon allatiivi | niukoillesi | Monikon allatiivi | niukoillemme |
| Monikon allatiivi | niukoillenne | Monikon allatiivi | niukoilleen |
| Monikon allatiivi | niukoillensa | Essiivi | niukkana |
| Essiivi | niukkanani | Essiivi | niukkanasi |
| Essiivi | niukkanamme | Essiivi | niukkananne |
| Essiivi | niukkanaan | Essiivi | niukkanansa |
| Monikon essiivi | niukkoina | Monikon essiivi | niukkoinani |
| Monikon essiivi | niukkoinasi | Monikon essiivi | niukkoinamme |
| Monikon essiivi | niukkoinanne | Monikon essiivi | niukkoinaan |
| Monikon essiivi | niukkoinansa | Translatiivi | niukaksi |
| Translatiivi | niukakseni | Translatiivi | niukaksesi |
| Translatiivi | niukaksemme | Translatiivi | niukaksenne |
| Translatiivi | niukakseen | Translatiivi | niukaksensa |
| Monikon translatiivi | niukoiksi | Monikon translatiivi | niukoikseni |
| Monikon translatiivi | niukoiksesi | Monikon translatiivi | niukoiksemme |
| Monikon translatiivi | niukoiksenne | Monikon translatiivi | niukoikseen |
| Monikon translatiivi | niukoiksensa | Monikon instruktiivi | niukoin |
| Abessiivi | niukatta | Abessiivi | niukattani |
| Abessiivi | niukattasi | Abessiivi | niukattamme |
| Abessiivi | niukattanne | Abessiivi | niukattaan |
| Abessiivi | niukattansa | Monikon abessiivi | niukoitta |
| Monikon abessiivi | niukoittani | Monikon abessiivi | niukoittasi |
| Monikon abessiivi | niukoittamme | Monikon abessiivi | niukoittanne |
| Monikon abessiivi | niukoittaan | Monikon abessiivi | niukoittansa |
| Monikon komitatiivi | niukkoine | Monikon komitatiivi | niukkoineni |
| Monikon komitatiivi | niukkoinesi | Monikon komitatiivi | niukkoinemme |
| Monikon komitatiivi | niukkoinenne | Monikon komitatiivi | niukkoineen |
| Monikon komitatiivi | niukkoinensa | Komparatiivi | niukempi |
| Superlatiivi | niukin | Monikon akkusatiivi | niukat |
| Monikon akkusatiivi | niukkani | Monikon akkusatiivi | niukkasi |
| Monikon akkusatiivi | niukkamme | Monikon akkusatiivi | niukkanne |
| Monikon akkusatiivi | niukkansa | Akkusatiivi | niukkani |
| Akkusatiivi | niukkasi | Akkusatiivi | niukkamme |
| Akkusatiivi | niukkanne | Akkusatiivi | niukkansa |