| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | pahanteot | Genetiivi | pahanteon |
| Monikon genetiivi | pahantekojen | Partitiivi | pahantekoa |
| Monikon partitiivi | pahantekoja | Inessiivi | pahanteossa |
| Monikon inessiivi | pahanteoissa | Elatiivi | pahanteosta |
| Monikon elatiivi | pahanteoista | Illatiivi | pahantekoon |
| Monikon illatiivi | pahantekoihin | Adessiivi | pahanteolla |
| Monikon adessiivi | pahanteoilla | Ablatiivi | pahanteolta |
| Monikon ablatiivi | pahanteoilta | Allatiivi | pahanteolle |
| Monikon allatiivi | pahanteoille | Essiivi | pahantekona |
| Monikon essiivi | pahantekoina | Translatiivi | pahanteoksi |
| Monikon translatiivi | pahanteoiksi | Monikon instruktiivi | pahanteoin |
| Abessiivi | pahanteotta | Monikon abessiivi | pahanteoitta |
| Monikon akkusatiivi | pahanteot |