Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkofaustilaisetMonikkofaustilaiseni
MonikkofaustilaisesiMonikkofaustilaisemme
MonikkofaustilaisenneMonikkofaustilaisensa
GenetiivifaustilaisenGenetiivifaustilaiseni
GenetiivifaustilaisesiGenetiivifaustilaisemme
GenetiivifaustilaisenneGenetiivifaustilaisensa
Monikon genetiivifaustilaistenMonikon genetiivifaustilaisien
Monikon genetiivifaustilaisteniMonikon genetiivifaustilaisieni
Monikon genetiivifaustilaistesiMonikon genetiivifaustilaisiesi
Monikon genetiivifaustilaistemmeMonikon genetiivifaustilaisiemme
Monikon genetiivifaustilaistenneMonikon genetiivifaustilaisienne
Monikon genetiivifaustilaistensaMonikon genetiivifaustilaisiensa
PartitiivifaustilaistaPartitiivifaustilaistani
PartitiivifaustilaistasiPartitiivifaustilaistamme
PartitiivifaustilaistannePartitiivifaustilaistaan
PartitiivifaustilaistansaMonikon partitiivifaustilaisia
Monikon partitiivifaustilaisianiMonikon partitiivifaustilaisiasi
Monikon partitiivifaustilaisiammeMonikon partitiivifaustilaisianne
Monikon partitiivifaustilaisiaanMonikon partitiivifaustilaisiansa
InessiivifaustilaisessaInessiivifaustilaisessani
InessiivifaustilaisessasiInessiivifaustilaisessamme
InessiivifaustilaisessanneInessiivifaustilaisessaan
InessiivifaustilaisessansaMonikon inessiivifaustilaisissa
Monikon inessiivifaustilaisissaniMonikon inessiivifaustilaisissasi
Monikon inessiivifaustilaisissammeMonikon inessiivifaustilaisissanne
Monikon inessiivifaustilaisissaanMonikon inessiivifaustilaisissansa
ElatiivifaustilaisestaElatiivifaustilaisestani
ElatiivifaustilaisestasiElatiivifaustilaisestamme
ElatiivifaustilaisestanneElatiivifaustilaisestaan
ElatiivifaustilaisestansaMonikon elatiivifaustilaisista
Monikon elatiivifaustilaisistaniMonikon elatiivifaustilaisistasi
Monikon elatiivifaustilaisistammeMonikon elatiivifaustilaisistanne
Monikon elatiivifaustilaisistaanMonikon elatiivifaustilaisistansa
IllatiivifaustilaiseenIllatiivifaustilaiseeni
IllatiivifaustilaiseesiIllatiivifaustilaiseemme
IllatiivifaustilaiseenneIllatiivifaustilaiseensa
Monikon illatiivifaustilaisiinMonikon illatiivifaustilaisiini
Monikon illatiivifaustilaisiisiMonikon illatiivifaustilaisiimme
Monikon illatiivifaustilaisiinneMonikon illatiivifaustilaisiinsa
AdessiivifaustilaisellaAdessiivifaustilaisellani
AdessiivifaustilaisellasiAdessiivifaustilaisellamme
AdessiivifaustilaisellanneAdessiivifaustilaisellaan
AdessiivifaustilaisellansaMonikon adessiivifaustilaisilla
Monikon adessiivifaustilaisillaniMonikon adessiivifaustilaisillasi
Monikon adessiivifaustilaisillammeMonikon adessiivifaustilaisillanne
Monikon adessiivifaustilaisillaanMonikon adessiivifaustilaisillansa
AblatiivifaustilaiseltaAblatiivifaustilaiseltani
AblatiivifaustilaiseltasiAblatiivifaustilaiseltamme
AblatiivifaustilaiseltanneAblatiivifaustilaiseltaan
AblatiivifaustilaiseltansaMonikon ablatiivifaustilaisilta
Monikon ablatiivifaustilaisiltaniMonikon ablatiivifaustilaisiltasi
Monikon ablatiivifaustilaisiltammeMonikon ablatiivifaustilaisiltanne
Monikon ablatiivifaustilaisiltaanMonikon ablatiivifaustilaisiltansa
AllatiivifaustilaiselleAllatiivifaustilaiselleni
AllatiivifaustilaisellesiAllatiivifaustilaisellemme
AllatiivifaustilaisellenneAllatiivifaustilaiselleen
AllatiivifaustilaisellensaMonikon allatiivifaustilaisille
Monikon allatiivifaustilaisilleniMonikon allatiivifaustilaisillesi
Monikon allatiivifaustilaisillemmeMonikon allatiivifaustilaisillenne
Monikon allatiivifaustilaisilleenMonikon allatiivifaustilaisillensa
EssiivifaustilaisenaEssiivifaustilaisenani
EssiivifaustilaisenasiEssiivifaustilaisenamme
EssiivifaustilaisenanneEssiivifaustilaisenaan
EssiivifaustilaisenansaMonikon essiivifaustilaisina
Monikon essiivifaustilaisinaniMonikon essiivifaustilaisinasi
Monikon essiivifaustilaisinammeMonikon essiivifaustilaisinanne
Monikon essiivifaustilaisinaanMonikon essiivifaustilaisinansa
TranslatiivifaustilaiseksiTranslatiivifaustilaisekseni
TranslatiivifaustilaiseksesiTranslatiivifaustilaiseksemme
TranslatiivifaustilaiseksenneTranslatiivifaustilaisekseen
TranslatiivifaustilaiseksensaMonikon translatiivifaustilaisiksi
Monikon translatiivifaustilaisikseniMonikon translatiivifaustilaisiksesi
Monikon translatiivifaustilaisiksemmeMonikon translatiivifaustilaisiksenne
Monikon translatiivifaustilaisikseenMonikon translatiivifaustilaisiksensa
Monikon instruktiivifaustilaisinAbessiivifaustilaisetta
AbessiivifaustilaisettaniAbessiivifaustilaisettasi
AbessiivifaustilaisettammeAbessiivifaustilaisettanne
AbessiivifaustilaisettaanAbessiivifaustilaisettansa
Monikon abessiivifaustilaisittaMonikon abessiivifaustilaisittani
Monikon abessiivifaustilaisittasiMonikon abessiivifaustilaisittamme
Monikon abessiivifaustilaisittanneMonikon abessiivifaustilaisittaan
Monikon abessiivifaustilaisittansaMonikon komitatiivifaustilaisine
Monikon komitatiivifaustilaisineniMonikon komitatiivifaustilaisinesi
Monikon komitatiivifaustilaisinemmeMonikon komitatiivifaustilaisinenne
Monikon komitatiivifaustilaisineenMonikon komitatiivifaustilaisinensa
Monikon akkusatiivifaustilaisetMonikon akkusatiivifaustilaiseni
Monikon akkusatiivifaustilaisesiMonikon akkusatiivifaustilaisemme
Monikon akkusatiivifaustilaisenneMonikon akkusatiivifaustilaisensa
AkkusatiivifaustilaiseniAkkusatiivifaustilaisesi
AkkusatiivifaustilaisemmeAkkusatiivifaustilaisenne
Akkusatiivifaustilaisensa