Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.kemia
2.harvinainen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (kemia, rasvahaposta) jonka hiiliketjussa on vain yksinkertaisia sidoksia

Esimerkit

  • Tyydytttyneitä rasvoja pidetään epäterveellisinä.
    • The saturated fats are considered unhealthy.

Taivutusmuodot

MonikkotyydyttyneetMonikkotyydyttyneeni
MonikkotyydyttyneesiMonikkotyydyttyneemme
MonikkotyydyttyneenneMonikkotyydyttyneensä
GenetiivityydyttyneenGenetiivityydyttyneeni
GenetiivityydyttyneesiGenetiivityydyttyneemme
GenetiivityydyttyneenneGenetiivityydyttyneensä
Monikon genetiivityydyttyneidenMonikon genetiivityydyttyneitten
Monikon genetiivityydyttyneideniMonikon genetiivityydyttyneitteni
Monikon genetiivityydyttyneidesiMonikon genetiivityydyttyneittesi
Monikon genetiivityydyttyneidemmeMonikon genetiivityydyttyneittemme
Monikon genetiivityydyttyneidenneMonikon genetiivityydyttyneittenne
Monikon genetiivityydyttyneidensäMonikon genetiivityydyttyneittensä
PartitiivityydyttynyttäPartitiivityydyttynyttäni
PartitiivityydyttynyttäsiPartitiivityydyttynyttämme
PartitiivityydyttynyttännePartitiivityydyttynyttään
PartitiivityydyttynyttänsäMonikon partitiivityydyttyneitä
Monikon partitiivityydyttyneitäniMonikon partitiivityydyttyneitäsi
Monikon partitiivityydyttyneitämmeMonikon partitiivityydyttyneitänne
Monikon partitiivityydyttyneitäänMonikon partitiivityydyttyneitänsä
InessiivityydyttyneessäInessiivityydyttyneessäni
InessiivityydyttyneessäsiInessiivityydyttyneessämme
InessiivityydyttyneessänneInessiivityydyttyneessään
InessiivityydyttyneessänsäMonikon inessiivityydyttyneissä
Monikon inessiivityydyttyneissäniMonikon inessiivityydyttyneissäsi
Monikon inessiivityydyttyneissämmeMonikon inessiivityydyttyneissänne
Monikon inessiivityydyttyneissäänMonikon inessiivityydyttyneissänsä
ElatiivityydyttyneestäElatiivityydyttyneestäni
ElatiivityydyttyneestäsiElatiivityydyttyneestämme
ElatiivityydyttyneestänneElatiivityydyttyneestään
ElatiivityydyttyneestänsäMonikon elatiivityydyttyneistä
Monikon elatiivityydyttyneistäniMonikon elatiivityydyttyneistäsi
Monikon elatiivityydyttyneistämmeMonikon elatiivityydyttyneistänne
Monikon elatiivityydyttyneistäänMonikon elatiivityydyttyneistänsä
IllatiivityydyttyneeseenIllatiivityydyttyneeseeni
IllatiivityydyttyneeseesiIllatiivityydyttyneeseemme
IllatiivityydyttyneeseenneIllatiivityydyttyneeseensä
Monikon illatiivityydyttyneisiinMonikon illatiivityydyttyneihin
Monikon illatiivityydyttyneisiiniMonikon illatiivityydyttyneihini
Monikon illatiivityydyttyneisiisiMonikon illatiivityydyttyneihisi
Monikon illatiivityydyttyneisiimmeMonikon illatiivityydyttyneihimme
Monikon illatiivityydyttyneisiinneMonikon illatiivityydyttyneihinne
Monikon illatiivityydyttyneisiinsäMonikon illatiivityydyttyneihinsä
AdessiivityydyttyneelläAdessiivityydyttyneelläni
AdessiivityydyttyneelläsiAdessiivityydyttyneellämme
AdessiivityydyttyneellänneAdessiivityydyttyneellään
AdessiivityydyttyneellänsäMonikon adessiivityydyttyneillä
Monikon adessiivityydyttyneilläniMonikon adessiivityydyttyneilläsi
Monikon adessiivityydyttyneillämmeMonikon adessiivityydyttyneillänne
Monikon adessiivityydyttyneilläänMonikon adessiivityydyttyneillänsä
AblatiivityydyttyneeltäAblatiivityydyttyneeltäni
AblatiivityydyttyneeltäsiAblatiivityydyttyneeltämme
AblatiivityydyttyneeltänneAblatiivityydyttyneeltään
AblatiivityydyttyneeltänsäMonikon ablatiivityydyttyneiltä
Monikon ablatiivityydyttyneiltäniMonikon ablatiivityydyttyneiltäsi
Monikon ablatiivityydyttyneiltämmeMonikon ablatiivityydyttyneiltänne
Monikon ablatiivityydyttyneiltäänMonikon ablatiivityydyttyneiltänsä
AllatiivityydyttyneelleAllatiivityydyttyneelleni
AllatiivityydyttyneellesiAllatiivityydyttyneellemme
AllatiivityydyttyneellenneAllatiivityydyttyneelleen
AllatiivityydyttyneellensäMonikon allatiivityydyttyneille
Monikon allatiivityydyttyneilleniMonikon allatiivityydyttyneillesi
Monikon allatiivityydyttyneillemmeMonikon allatiivityydyttyneillenne
Monikon allatiivityydyttyneilleenMonikon allatiivityydyttyneillensä
EssiivityydyttyneenäEssiivityydyttyneenäni
EssiivityydyttyneenäsiEssiivityydyttyneenämme
EssiivityydyttyneenänneEssiivityydyttyneenään
EssiivityydyttyneenänsäMonikon essiivityydyttyneinä
Monikon essiivityydyttyneinäniMonikon essiivityydyttyneinäsi
Monikon essiivityydyttyneinämmeMonikon essiivityydyttyneinänne
Monikon essiivityydyttyneinäänMonikon essiivityydyttyneinänsä
TranslatiivityydyttyneeksiTranslatiivityydyttyneekseni
TranslatiivityydyttyneeksesiTranslatiivityydyttyneeksemme
TranslatiivityydyttyneeksenneTranslatiivityydyttyneekseen
TranslatiivityydyttyneeksensäMonikon translatiivityydyttyneiksi
Monikon translatiivityydyttyneikseniMonikon translatiivityydyttyneiksesi
Monikon translatiivityydyttyneiksemmeMonikon translatiivityydyttyneiksenne
Monikon translatiivityydyttyneikseenMonikon translatiivityydyttyneiksensä
Monikon instruktiivityydyttyneinAbessiivityydyttyneettä
AbessiivityydyttyneettäniAbessiivityydyttyneettäsi
AbessiivityydyttyneettämmeAbessiivityydyttyneettänne
AbessiivityydyttyneettäänAbessiivityydyttyneettänsä
Monikon abessiivityydyttyneittäMonikon abessiivityydyttyneittäni
Monikon abessiivityydyttyneittäsiMonikon abessiivityydyttyneittämme
Monikon abessiivityydyttyneittänneMonikon abessiivityydyttyneittään
Monikon abessiivityydyttyneittänsäMonikon komitatiivityydyttyneine
Monikon komitatiivityydyttyneineniMonikon komitatiivityydyttyneinesi
Monikon komitatiivityydyttyneinemmeMonikon komitatiivityydyttyneinenne
Monikon komitatiivityydyttyneineenMonikon komitatiivityydyttyneinensä
KomparatiivityydyttyneempiSuperlatiivityydyttynein
Monikon akkusatiivityydyttyneetMonikon akkusatiivityydyttyneeni
Monikon akkusatiivityydyttyneesiMonikon akkusatiivityydyttyneemme
Monikon akkusatiivityydyttyneenneMonikon akkusatiivityydyttyneensä
AkkusatiivityydyttyneeniAkkusatiivityydyttyneesi
AkkusatiivityydyttyneemmeAkkusatiivityydyttyneenne
Akkusatiivityydyttyneensä

Luokat