Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
englantiundeveloped, inchoate, retarded, embryonic, fallow, unformed, in the gristle, infantile
espanjasubdesarrollado, infantil
hollantiembrionaal, infantiel
italiainfantile
japani無感性な (むかんせいな, mukansei na)
kreikkaατελής (atelís), νεοφανής (neofanís), παιδικός (paidikós), βρεφικός
portugaliinfantil
ranskaembryonnaire, en retard, infantile
ruotsioutvecklad, efterbliven
saksainfantil
tanskainfantil, børne-

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ei kehittynyt, vähän kehittynyt

Taivutusmuodot

MonikkokehittymättömätMonikkokehittymättömäni
MonikkokehittymättömäsiMonikkokehittymättömämme
MonikkokehittymättömänneMonikkokehittymättömänsä
GenetiivikehittymättömänGenetiivikehittymättömäni
GenetiivikehittymättömäsiGenetiivikehittymättömämme
GenetiivikehittymättömänneGenetiivikehittymättömänsä
Monikon genetiivikehittymättömienMonikon genetiivikehittymättömieni
Monikon genetiivikehittymättömiesiMonikon genetiivikehittymättömiemme
Monikon genetiivikehittymättömienneMonikon genetiivikehittymättömiensä
PartitiivikehittymätöntäPartitiivikehittymätöntäni
PartitiivikehittymätöntäsiPartitiivikehittymätöntämme
PartitiivikehittymätöntännePartitiivikehittymätöntään
PartitiivikehittymätöntänsäMonikon partitiivikehittymättömiä
Monikon partitiivikehittymättömiäniMonikon partitiivikehittymättömiäsi
Monikon partitiivikehittymättömiämmeMonikon partitiivikehittymättömiänne
Monikon partitiivikehittymättömiäänMonikon partitiivikehittymättömiänsä
InessiivikehittymättömässäInessiivikehittymättömässäni
InessiivikehittymättömässäsiInessiivikehittymättömässämme
InessiivikehittymättömässänneInessiivikehittymättömässään
InessiivikehittymättömässänsäMonikon inessiivikehittymättömissä
Monikon inessiivikehittymättömissäniMonikon inessiivikehittymättömissäsi
Monikon inessiivikehittymättömissämmeMonikon inessiivikehittymättömissänne
Monikon inessiivikehittymättömissäänMonikon inessiivikehittymättömissänsä
ElatiivikehittymättömästäElatiivikehittymättömästäni
ElatiivikehittymättömästäsiElatiivikehittymättömästämme
ElatiivikehittymättömästänneElatiivikehittymättömästään
ElatiivikehittymättömästänsäMonikon elatiivikehittymättömistä
Monikon elatiivikehittymättömistäniMonikon elatiivikehittymättömistäsi
Monikon elatiivikehittymättömistämmeMonikon elatiivikehittymättömistänne
Monikon elatiivikehittymättömistäänMonikon elatiivikehittymättömistänsä
IllatiivikehittymättömäänIllatiivikehittymättömääni
IllatiivikehittymättömääsiIllatiivikehittymättömäämme
IllatiivikehittymättömäänneIllatiivikehittymättömäänsä
Monikon illatiivikehittymättömiinMonikon illatiivikehittymättömiini
Monikon illatiivikehittymättömiisiMonikon illatiivikehittymättömiimme
Monikon illatiivikehittymättömiinneMonikon illatiivikehittymättömiinsä
AdessiivikehittymättömälläAdessiivikehittymättömälläni
AdessiivikehittymättömälläsiAdessiivikehittymättömällämme
AdessiivikehittymättömällänneAdessiivikehittymättömällään
AdessiivikehittymättömällänsäMonikon adessiivikehittymättömillä
Monikon adessiivikehittymättömilläniMonikon adessiivikehittymättömilläsi
Monikon adessiivikehittymättömillämmeMonikon adessiivikehittymättömillänne
Monikon adessiivikehittymättömilläänMonikon adessiivikehittymättömillänsä
AblatiivikehittymättömältäAblatiivikehittymättömältäni
AblatiivikehittymättömältäsiAblatiivikehittymättömältämme
AblatiivikehittymättömältänneAblatiivikehittymättömältään
AblatiivikehittymättömältänsäMonikon ablatiivikehittymättömiltä
Monikon ablatiivikehittymättömiltäniMonikon ablatiivikehittymättömiltäsi
Monikon ablatiivikehittymättömiltämmeMonikon ablatiivikehittymättömiltänne
Monikon ablatiivikehittymättömiltäänMonikon ablatiivikehittymättömiltänsä
AllatiivikehittymättömälleAllatiivikehittymättömälleni
AllatiivikehittymättömällesiAllatiivikehittymättömällemme
AllatiivikehittymättömällenneAllatiivikehittymättömälleen
AllatiivikehittymättömällensäMonikon allatiivikehittymättömille
Monikon allatiivikehittymättömilleniMonikon allatiivikehittymättömillesi
Monikon allatiivikehittymättömillemmeMonikon allatiivikehittymättömillenne
Monikon allatiivikehittymättömilleenMonikon allatiivikehittymättömillensä
EssiivikehittymättömänäEssiivikehittymättömänäni
EssiivikehittymättömänäsiEssiivikehittymättömänämme
EssiivikehittymättömänänneEssiivikehittymättömänään
EssiivikehittymättömänänsäMonikon essiivikehittymättöminä
Monikon essiivikehittymättöminäniMonikon essiivikehittymättöminäsi
Monikon essiivikehittymättöminämmeMonikon essiivikehittymättöminänne
Monikon essiivikehittymättöminäänMonikon essiivikehittymättöminänsä
TranslatiivikehittymättömäksiTranslatiivikehittymättömäkseni
TranslatiivikehittymättömäksesiTranslatiivikehittymättömäksemme
TranslatiivikehittymättömäksenneTranslatiivikehittymättömäkseen
TranslatiivikehittymättömäksensäMonikon translatiivikehittymättömiksi
Monikon translatiivikehittymättömikseniMonikon translatiivikehittymättömiksesi
Monikon translatiivikehittymättömiksemmeMonikon translatiivikehittymättömiksenne
Monikon translatiivikehittymättömikseenMonikon translatiivikehittymättömiksensä
Monikon instruktiivikehittymättöminAbessiivikehittymättömättä
AbessiivikehittymättömättäniAbessiivikehittymättömättäsi
AbessiivikehittymättömättämmeAbessiivikehittymättömättänne
AbessiivikehittymättömättäänAbessiivikehittymättömättänsä
Monikon abessiivikehittymättömittäMonikon abessiivikehittymättömittäni
Monikon abessiivikehittymättömittäsiMonikon abessiivikehittymättömittämme
Monikon abessiivikehittymättömittänneMonikon abessiivikehittymättömittään
Monikon abessiivikehittymättömittänsäMonikon komitatiivikehittymättömine
Monikon komitatiivikehittymättömineniMonikon komitatiivikehittymättöminesi
Monikon komitatiivikehittymättöminemmeMonikon komitatiivikehittymättöminenne
Monikon komitatiivikehittymättömineenMonikon komitatiivikehittymättöminensä
KomparatiivikehittymättömämpiSuperlatiivikehittymättömin
Monikon akkusatiivikehittymättömätMonikon akkusatiivikehittymättömäni
Monikon akkusatiivikehittymättömäsiMonikon akkusatiivikehittymättömämme
Monikon akkusatiivikehittymättömänneMonikon akkusatiivikehittymättömänsä
AkkusatiivikehittymättömäniAkkusatiivikehittymättömäsi
AkkusatiivikehittymättömämmeAkkusatiivikehittymättömänne
Akkusatiivikehittymättömänsä