Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈt̪uimɑ/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
3.
  • ÄäntäminenUS
4.ruoasta
5.ruoasta
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
6.ruoasta
7.ruoasta
8.ruoasta

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ankara, raju
  2. vihainen, äkäinen
  3. (murteellinen, länsimurteissa) voimakasmakuinen, hyvin suolainen
  4. (murteellinen, itämurteissa) vähäsuolainen, suolaton, mauton

Esimerkit

  • Ällistelyn aihetta tuima-sana aiheuttaa – kuten Linnan sotilaillekin – vasta silloin, kun sitä käytetään ruoan tai juoman maun luonnehtimiseen. Länsi-Suomessa (…) tuima merkitsee ’väkevää, voimakasta, kirpeää, (liian) suolaista’. Aivan päinvastainen merkitys tuimalla on Itä-Suomessa – ja paikoin lännempänäkin.
    • The word tuima gives cause for wonderment - exactly as it did to the soldiers of Linna - only when it is used to describe the taste of food or drink. In western Finland (…) tuima means spicy, strong in taste, sharp, (too) salty. The meaning of tuima is exactly the opposite in eastern Finland - and also in some places more towards the west.

Taivutusmuodot

MonikkotuimatMonikkotuimani
MonikkotuimasiMonikkotuimamme
MonikkotuimanneMonikkotuimansa
GenetiivituimanGenetiivituimani
GenetiivituimasiGenetiivituimamme
GenetiivituimanneGenetiivituimansa
Monikon genetiivituimienMonikon genetiivituimieni
Monikon genetiivituimiesiMonikon genetiivituimiemme
Monikon genetiivituimienneMonikon genetiivituimiensa
PartitiivituimaaPartitiivituimaani
PartitiivituimaasiPartitiivituimaamme
PartitiivituimaannePartitiivituimaansa
Monikon partitiivituimiaMonikon partitiivituimiani
Monikon partitiivituimiasiMonikon partitiivituimiamme
Monikon partitiivituimianneMonikon partitiivituimiaan
Monikon partitiivituimiansaInessiivituimassa
InessiivituimassaniInessiivituimassasi
InessiivituimassammeInessiivituimassanne
InessiivituimassaanInessiivituimassansa
Monikon inessiivituimissaMonikon inessiivituimissani
Monikon inessiivituimissasiMonikon inessiivituimissamme
Monikon inessiivituimissanneMonikon inessiivituimissaan
Monikon inessiivituimissansaElatiivituimasta
ElatiivituimastaniElatiivituimastasi
ElatiivituimastammeElatiivituimastanne
ElatiivituimastaanElatiivituimastansa
Monikon elatiivituimistaMonikon elatiivituimistani
Monikon elatiivituimistasiMonikon elatiivituimistamme
Monikon elatiivituimistanneMonikon elatiivituimistaan
Monikon elatiivituimistansaIllatiivituimaan
IllatiivituimaaniIllatiivituimaasi
IllatiivituimaammeIllatiivituimaanne
IllatiivituimaansaMonikon illatiivituimiin
Monikon illatiivituimiiniMonikon illatiivituimiisi
Monikon illatiivituimiimmeMonikon illatiivituimiinne
Monikon illatiivituimiinsaAdessiivituimalla
AdessiivituimallaniAdessiivituimallasi
AdessiivituimallammeAdessiivituimallanne
AdessiivituimallaanAdessiivituimallansa
Monikon adessiivituimillaMonikon adessiivituimillani
Monikon adessiivituimillasiMonikon adessiivituimillamme
Monikon adessiivituimillanneMonikon adessiivituimillaan
Monikon adessiivituimillansaAblatiivituimalta
AblatiivituimaltaniAblatiivituimaltasi
AblatiivituimaltammeAblatiivituimaltanne
AblatiivituimaltaanAblatiivituimaltansa
Monikon ablatiivituimiltaMonikon ablatiivituimiltani
Monikon ablatiivituimiltasiMonikon ablatiivituimiltamme
Monikon ablatiivituimiltanneMonikon ablatiivituimiltaan
Monikon ablatiivituimiltansaAllatiivituimalle
AllatiivituimalleniAllatiivituimallesi
AllatiivituimallemmeAllatiivituimallenne
AllatiivituimalleenAllatiivituimallensa
Monikon allatiivituimilleMonikon allatiivituimilleni
Monikon allatiivituimillesiMonikon allatiivituimillemme
Monikon allatiivituimillenneMonikon allatiivituimilleen
Monikon allatiivituimillensaEssiivituimana
EssiivituimananiEssiivituimanasi
EssiivituimanammeEssiivituimananne
EssiivituimanaanEssiivituimanansa
Monikon essiivituiminaMonikon essiivituiminani
Monikon essiivituiminasiMonikon essiivituiminamme
Monikon essiivituiminanneMonikon essiivituiminaan
Monikon essiivituiminansaTranslatiivituimaksi
TranslatiivituimakseniTranslatiivituimaksesi
TranslatiivituimaksemmeTranslatiivituimaksenne
TranslatiivituimakseenTranslatiivituimaksensa
Monikon translatiivituimiksiMonikon translatiivituimikseni
Monikon translatiivituimiksesiMonikon translatiivituimiksemme
Monikon translatiivituimiksenneMonikon translatiivituimikseen
Monikon translatiivituimiksensaMonikon instruktiivituimin
AbessiivituimattaAbessiivituimattani
AbessiivituimattasiAbessiivituimattamme
AbessiivituimattanneAbessiivituimattaan
AbessiivituimattansaMonikon abessiivituimitta
Monikon abessiivituimittaniMonikon abessiivituimittasi
Monikon abessiivituimittammeMonikon abessiivituimittanne
Monikon abessiivituimittaanMonikon abessiivituimittansa
Monikon komitatiivituimineMonikon komitatiivituimineni
Monikon komitatiivituiminesiMonikon komitatiivituiminemme
Monikon komitatiivituiminenneMonikon komitatiivituimineen
Monikon komitatiivituiminensaKomparatiivituimempi
SuperlatiivituiminMonikon akkusatiivituimat
Monikon akkusatiivituimaniMonikon akkusatiivituimasi
Monikon akkusatiivituimammeMonikon akkusatiivituimanne
Monikon akkusatiivituimansaAkkusatiivituimani
AkkusatiivituimasiAkkusatiivituimamme
AkkusatiivituimanneAkkusatiivituimansa

Luokat