| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | ruoasta | ||
| 5. | ruoasta | ||
| 6. | ruoasta | ||
| 7. | ruoasta | ||
| 8. | ruoasta | ||
| Monikko | tuimat | Monikko | tuimani |
| Monikko | tuimasi | Monikko | tuimamme |
| Monikko | tuimanne | Monikko | tuimansa |
| Genetiivi | tuiman | Genetiivi | tuimani |
| Genetiivi | tuimasi | Genetiivi | tuimamme |
| Genetiivi | tuimanne | Genetiivi | tuimansa |
| Monikon genetiivi | tuimien | Monikon genetiivi | tuimieni |
| Monikon genetiivi | tuimiesi | Monikon genetiivi | tuimiemme |
| Monikon genetiivi | tuimienne | Monikon genetiivi | tuimiensa |
| Partitiivi | tuimaa | Partitiivi | tuimaani |
| Partitiivi | tuimaasi | Partitiivi | tuimaamme |
| Partitiivi | tuimaanne | Partitiivi | tuimaansa |
| Monikon partitiivi | tuimia | Monikon partitiivi | tuimiani |
| Monikon partitiivi | tuimiasi | Monikon partitiivi | tuimiamme |
| Monikon partitiivi | tuimianne | Monikon partitiivi | tuimiaan |
| Monikon partitiivi | tuimiansa | Inessiivi | tuimassa |
| Inessiivi | tuimassani | Inessiivi | tuimassasi |
| Inessiivi | tuimassamme | Inessiivi | tuimassanne |
| Inessiivi | tuimassaan | Inessiivi | tuimassansa |
| Monikon inessiivi | tuimissa | Monikon inessiivi | tuimissani |
| Monikon inessiivi | tuimissasi | Monikon inessiivi | tuimissamme |
| Monikon inessiivi | tuimissanne | Monikon inessiivi | tuimissaan |
| Monikon inessiivi | tuimissansa | Elatiivi | tuimasta |
| Elatiivi | tuimastani | Elatiivi | tuimastasi |
| Elatiivi | tuimastamme | Elatiivi | tuimastanne |
| Elatiivi | tuimastaan | Elatiivi | tuimastansa |
| Monikon elatiivi | tuimista | Monikon elatiivi | tuimistani |
| Monikon elatiivi | tuimistasi | Monikon elatiivi | tuimistamme |
| Monikon elatiivi | tuimistanne | Monikon elatiivi | tuimistaan |
| Monikon elatiivi | tuimistansa | Illatiivi | tuimaan |
| Illatiivi | tuimaani | Illatiivi | tuimaasi |
| Illatiivi | tuimaamme | Illatiivi | tuimaanne |
| Illatiivi | tuimaansa | Monikon illatiivi | tuimiin |
| Monikon illatiivi | tuimiini | Monikon illatiivi | tuimiisi |
| Monikon illatiivi | tuimiimme | Monikon illatiivi | tuimiinne |
| Monikon illatiivi | tuimiinsa | Adessiivi | tuimalla |
| Adessiivi | tuimallani | Adessiivi | tuimallasi |
| Adessiivi | tuimallamme | Adessiivi | tuimallanne |
| Adessiivi | tuimallaan | Adessiivi | tuimallansa |
| Monikon adessiivi | tuimilla | Monikon adessiivi | tuimillani |
| Monikon adessiivi | tuimillasi | Monikon adessiivi | tuimillamme |
| Monikon adessiivi | tuimillanne | Monikon adessiivi | tuimillaan |
| Monikon adessiivi | tuimillansa | Ablatiivi | tuimalta |
| Ablatiivi | tuimaltani | Ablatiivi | tuimaltasi |
| Ablatiivi | tuimaltamme | Ablatiivi | tuimaltanne |
| Ablatiivi | tuimaltaan | Ablatiivi | tuimaltansa |
| Monikon ablatiivi | tuimilta | Monikon ablatiivi | tuimiltani |
| Monikon ablatiivi | tuimiltasi | Monikon ablatiivi | tuimiltamme |
| Monikon ablatiivi | tuimiltanne | Monikon ablatiivi | tuimiltaan |
| Monikon ablatiivi | tuimiltansa | Allatiivi | tuimalle |
| Allatiivi | tuimalleni | Allatiivi | tuimallesi |
| Allatiivi | tuimallemme | Allatiivi | tuimallenne |
| Allatiivi | tuimalleen | Allatiivi | tuimallensa |
| Monikon allatiivi | tuimille | Monikon allatiivi | tuimilleni |
| Monikon allatiivi | tuimillesi | Monikon allatiivi | tuimillemme |
| Monikon allatiivi | tuimillenne | Monikon allatiivi | tuimilleen |
| Monikon allatiivi | tuimillensa | Essiivi | tuimana |
| Essiivi | tuimanani | Essiivi | tuimanasi |
| Essiivi | tuimanamme | Essiivi | tuimananne |
| Essiivi | tuimanaan | Essiivi | tuimanansa |
| Monikon essiivi | tuimina | Monikon essiivi | tuiminani |
| Monikon essiivi | tuiminasi | Monikon essiivi | tuiminamme |
| Monikon essiivi | tuiminanne | Monikon essiivi | tuiminaan |
| Monikon essiivi | tuiminansa | Translatiivi | tuimaksi |
| Translatiivi | tuimakseni | Translatiivi | tuimaksesi |
| Translatiivi | tuimaksemme | Translatiivi | tuimaksenne |
| Translatiivi | tuimakseen | Translatiivi | tuimaksensa |
| Monikon translatiivi | tuimiksi | Monikon translatiivi | tuimikseni |
| Monikon translatiivi | tuimiksesi | Monikon translatiivi | tuimiksemme |
| Monikon translatiivi | tuimiksenne | Monikon translatiivi | tuimikseen |
| Monikon translatiivi | tuimiksensa | Monikon instruktiivi | tuimin |
| Abessiivi | tuimatta | Abessiivi | tuimattani |
| Abessiivi | tuimattasi | Abessiivi | tuimattamme |
| Abessiivi | tuimattanne | Abessiivi | tuimattaan |
| Abessiivi | tuimattansa | Monikon abessiivi | tuimitta |
| Monikon abessiivi | tuimittani | Monikon abessiivi | tuimittasi |
| Monikon abessiivi | tuimittamme | Monikon abessiivi | tuimittanne |
| Monikon abessiivi | tuimittaan | Monikon abessiivi | tuimittansa |
| Monikon komitatiivi | tuimine | Monikon komitatiivi | tuimineni |
| Monikon komitatiivi | tuiminesi | Monikon komitatiivi | tuiminemme |
| Monikon komitatiivi | tuiminenne | Monikon komitatiivi | tuimineen |
| Monikon komitatiivi | tuiminensa | Komparatiivi | tuimempi |
| Superlatiivi | tuimin | Monikon akkusatiivi | tuimat |
| Monikon akkusatiivi | tuimani | Monikon akkusatiivi | tuimasi |
| Monikon akkusatiivi | tuimamme | Monikon akkusatiivi | tuimanne |
| Monikon akkusatiivi | tuimansa | Akkusatiivi | tuimani |
| Akkusatiivi | tuimasi | Akkusatiivi | tuimamme |
| Akkusatiivi | tuimanne | Akkusatiivi | tuimansa |