| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | rökäletappiot | Genetiivi | rökäletappion |
| Monikon genetiivi | rökäletappioiden | Monikon genetiivi | rökäletappioitten |
| Partitiivi | rökäletappiota | Monikon partitiivi | rökäletappioita |
| Inessiivi | rökäletappiossa | Monikon inessiivi | rökäletappioissa |
| Elatiivi | rökäletappiosta | Monikon elatiivi | rökäletappioista |
| Illatiivi | rökäletappioon | Monikon illatiivi | rökäletappioihin |
| Adessiivi | rökäletappiolla | Monikon adessiivi | rökäletappioilla |
| Ablatiivi | rökäletappiolta | Monikon ablatiivi | rökäletappioilta |
| Allatiivi | rökäletappiolle | Monikon allatiivi | rökäletappioille |
| Essiivi | rökäletappiona | Monikon essiivi | rökäletappioina |
| Translatiivi | rökäletappioksi | Monikon translatiivi | rökäletappioiksi |
| Monikon instruktiivi | rökäletappioin | Abessiivi | rökäletappiotta |
| Monikon abessiivi | rökäletappioitta | Monikon akkusatiivi | rökäletappiot |