| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | hikoilemiset | Genetiivi | hikoilemisen |
| Monikon genetiivi | hikoilemisten | Monikon genetiivi | hikoilemisien |
| Partitiivi | hikoilemista | Monikon partitiivi | hikoilemisia |
| Inessiivi | hikoilemisessa | Monikon inessiivi | hikoilemisissa |
| Elatiivi | hikoilemisesta | Monikon elatiivi | hikoilemisista |
| Illatiivi | hikoilemiseen | Monikon illatiivi | hikoilemisiin |
| Adessiivi | hikoilemisella | Monikon adessiivi | hikoilemisilla |
| Ablatiivi | hikoilemiselta | Monikon ablatiivi | hikoilemisilta |
| Allatiivi | hikoilemiselle | Monikon allatiivi | hikoilemisille |
| Essiivi | hikoilemisena | Monikon essiivi | hikoilemisina |
| Translatiivi | hikoilemiseksi | Monikon translatiivi | hikoilemisiksi |
| Monikon instruktiivi | hikoilemisin | Abessiivi | hikoilemisetta |
| Monikon abessiivi | hikoilemisitta | Monikon akkusatiivi | hikoilemiset |