Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
interviewee
espanja
entrevistado
,
entrevistada
hollanti
geïnterviewde
italia
intervistato
,
intervistata
ruotsi
intervjuobjekt
Määritelmät
Substantiivi
henkilö, jota
haastatellaan
Taivutusmuodot
Monikko
haastateltavat
Monikko
haastateltavani
Monikko
haastateltavasi
Monikko
haastateltavamme
Monikko
haastateltavanne
Monikko
haastateltavansa
Genetiivi
haastateltavan
Genetiivi
haastateltavani
Genetiivi
haastateltavasi
Genetiivi
haastateltavamme
Genetiivi
haastateltavanne
Genetiivi
haastateltavansa
Monikon genetiivi
haastateltavien
Monikon genetiivi
haastateltavieni
Monikon genetiivi
haastateltaviesi
Monikon genetiivi
haastateltaviemme
Monikon genetiivi
haastateltavienne
Monikon genetiivi
haastateltaviensa
Partitiivi
haastateltavaa
Partitiivi
haastateltavaani
Partitiivi
haastateltavaasi
Partitiivi
haastateltavaamme
Partitiivi
haastateltavaanne
Partitiivi
haastateltavaansa
Monikon partitiivi
haastateltavia
Monikon partitiivi
haastateltaviani
Monikon partitiivi
haastateltaviasi
Monikon partitiivi
haastateltaviamme
Monikon partitiivi
haastateltavianne
Monikon partitiivi
haastateltaviaan
Monikon partitiivi
haastateltaviansa
Inessiivi
haastateltavassa
Inessiivi
haastateltavassani
Inessiivi
haastateltavassasi
Inessiivi
haastateltavassamme
Inessiivi
haastateltavassanne
Inessiivi
haastateltavassaan
Inessiivi
haastateltavassansa
Monikon inessiivi
haastateltavissa
Monikon inessiivi
haastateltavissani
Monikon inessiivi
haastateltavissasi
Monikon inessiivi
haastateltavissamme
Monikon inessiivi
haastateltavissanne
Monikon inessiivi
haastateltavissaan
Monikon inessiivi
haastateltavissansa
Elatiivi
haastateltavasta
Elatiivi
haastateltavastani
Elatiivi
haastateltavastasi
Elatiivi
haastateltavastamme
Elatiivi
haastateltavastanne
Elatiivi
haastateltavastaan
Elatiivi
haastateltavastansa
Monikon elatiivi
haastateltavista
Monikon elatiivi
haastateltavistani
Monikon elatiivi
haastateltavistasi
Monikon elatiivi
haastateltavistamme
Monikon elatiivi
haastateltavistanne
Monikon elatiivi
haastateltavistaan
Monikon elatiivi
haastateltavistansa
Illatiivi
haastateltavaan
Illatiivi
haastateltavaani
Illatiivi
haastateltavaasi
Illatiivi
haastateltavaamme
Illatiivi
haastateltavaanne
Illatiivi
haastateltavaansa
Monikon illatiivi
haastateltaviin
Monikon illatiivi
haastateltaviini
Monikon illatiivi
haastateltaviisi
Monikon illatiivi
haastateltaviimme
Monikon illatiivi
haastateltaviinne
Monikon illatiivi
haastateltaviinsa
Adessiivi
haastateltavalla
Adessiivi
haastateltavallani
Adessiivi
haastateltavallasi
Adessiivi
haastateltavallamme
Adessiivi
haastateltavallanne
Adessiivi
haastateltavallaan
Adessiivi
haastateltavallansa
Monikon adessiivi
haastateltavilla
Monikon adessiivi
haastateltavillani
Monikon adessiivi
haastateltavillasi
Monikon adessiivi
haastateltavillamme
Monikon adessiivi
haastateltavillanne
Monikon adessiivi
haastateltavillaan
Monikon adessiivi
haastateltavillansa
Ablatiivi
haastateltavalta
Ablatiivi
haastateltavaltani
Ablatiivi
haastateltavaltasi
Ablatiivi
haastateltavaltamme
Ablatiivi
haastateltavaltanne
Ablatiivi
haastateltavaltaan
Ablatiivi
haastateltavaltansa
Monikon ablatiivi
haastateltavilta
Monikon ablatiivi
haastateltaviltani
Monikon ablatiivi
haastateltaviltasi
Monikon ablatiivi
haastateltaviltamme
Monikon ablatiivi
haastateltaviltanne
Monikon ablatiivi
haastateltaviltaan
Monikon ablatiivi
haastateltaviltansa
Allatiivi
haastateltavalle
Allatiivi
haastateltavalleni
Allatiivi
haastateltavallesi
Allatiivi
haastateltavallemme
Allatiivi
haastateltavallenne
Allatiivi
haastateltavalleen
Allatiivi
haastateltavallensa
Monikon allatiivi
haastateltaville
Monikon allatiivi
haastateltavilleni
Monikon allatiivi
haastateltavillesi
Monikon allatiivi
haastateltavillemme
Monikon allatiivi
haastateltavillenne
Monikon allatiivi
haastateltavilleen
Monikon allatiivi
haastateltavillensa
Essiivi
haastateltavana
Essiivi
haastateltavanani
Essiivi
haastateltavanasi
Essiivi
haastateltavanamme
Essiivi
haastateltavananne
Essiivi
haastateltavanaan
Essiivi
haastateltavanansa
Monikon essiivi
haastateltavina
Monikon essiivi
haastateltavinani
Monikon essiivi
haastateltavinasi
Monikon essiivi
haastateltavinamme
Monikon essiivi
haastateltavinanne
Monikon essiivi
haastateltavinaan
Monikon essiivi
haastateltavinansa
Translatiivi
haastateltavaksi
Translatiivi
haastateltavakseni
Translatiivi
haastateltavaksesi
Translatiivi
haastateltavaksemme
Translatiivi
haastateltavaksenne
Translatiivi
haastateltavakseen
Translatiivi
haastateltavaksensa
Monikon translatiivi
haastateltaviksi
Monikon translatiivi
haastateltavikseni
Monikon translatiivi
haastateltaviksesi
Monikon translatiivi
haastateltaviksemme
Monikon translatiivi
haastateltaviksenne
Monikon translatiivi
haastateltavikseen
Monikon translatiivi
haastateltaviksensa
Monikon instruktiivi
haastateltavin
Abessiivi
haastateltavatta
Abessiivi
haastateltavattani
Abessiivi
haastateltavattasi
Abessiivi
haastateltavattamme
Abessiivi
haastateltavattanne
Abessiivi
haastateltavattaan
Abessiivi
haastateltavattansa
Monikon abessiivi
haastateltavitta
Monikon abessiivi
haastateltavittani
Monikon abessiivi
haastateltavittasi
Monikon abessiivi
haastateltavittamme
Monikon abessiivi
haastateltavittanne
Monikon abessiivi
haastateltavittaan
Monikon abessiivi
haastateltavittansa
Monikon komitatiivi
haastateltavine
Monikon komitatiivi
haastateltavineni
Monikon komitatiivi
haastateltavinesi
Monikon komitatiivi
haastateltavinemme
Monikon komitatiivi
haastateltavinenne
Monikon komitatiivi
haastateltavineen
Monikon komitatiivi
haastateltavinensa
Monikon akkusatiivi
haastateltavat
Monikon akkusatiivi
haastateltavani
Monikon akkusatiivi
haastateltavasi
Monikon akkusatiivi
haastateltavamme
Monikon akkusatiivi
haastateltavanne
Monikon akkusatiivi
haastateltavansa
Akkusatiivi
haastateltavani
Akkusatiivi
haastateltavasi
Akkusatiivi
haastateltavamme
Akkusatiivi
haastateltavanne
Akkusatiivi
haastateltavansa
Luokat
Substantiivit