Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.
3.
4.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. marxilaisuuteen liittyvä, sen mukainen
  2. Karl Marxin filosofiaan liittyvä, sen mukainen

Substantiivit

  1. marxilaisuutta kannattava

Taivutusmuodot

MonikkomarxilaisetMonikkomarxilaiseni
MonikkomarxilaisesiMonikkomarxilaisemme
MonikkomarxilaisenneMonikkomarxilaisensa
GenetiivimarxilaisenGenetiivimarxilaiseni
GenetiivimarxilaisesiGenetiivimarxilaisemme
GenetiivimarxilaisenneGenetiivimarxilaisensa
Monikon genetiivimarxilaistenMonikon genetiivimarxilaisien
Monikon genetiivimarxilaisteniMonikon genetiivimarxilaisieni
Monikon genetiivimarxilaistesiMonikon genetiivimarxilaisiesi
Monikon genetiivimarxilaistemmeMonikon genetiivimarxilaisiemme
Monikon genetiivimarxilaistenneMonikon genetiivimarxilaisienne
Monikon genetiivimarxilaistensaMonikon genetiivimarxilaisiensa
PartitiivimarxilaistaPartitiivimarxilaistani
PartitiivimarxilaistasiPartitiivimarxilaistamme
PartitiivimarxilaistannePartitiivimarxilaistaan
PartitiivimarxilaistansaMonikon partitiivimarxilaisia
Monikon partitiivimarxilaisianiMonikon partitiivimarxilaisiasi
Monikon partitiivimarxilaisiammeMonikon partitiivimarxilaisianne
Monikon partitiivimarxilaisiaanMonikon partitiivimarxilaisiansa
InessiivimarxilaisessaInessiivimarxilaisessani
InessiivimarxilaisessasiInessiivimarxilaisessamme
InessiivimarxilaisessanneInessiivimarxilaisessaan
InessiivimarxilaisessansaMonikon inessiivimarxilaisissa
Monikon inessiivimarxilaisissaniMonikon inessiivimarxilaisissasi
Monikon inessiivimarxilaisissammeMonikon inessiivimarxilaisissanne
Monikon inessiivimarxilaisissaanMonikon inessiivimarxilaisissansa
ElatiivimarxilaisestaElatiivimarxilaisestani
ElatiivimarxilaisestasiElatiivimarxilaisestamme
ElatiivimarxilaisestanneElatiivimarxilaisestaan
ElatiivimarxilaisestansaMonikon elatiivimarxilaisista
Monikon elatiivimarxilaisistaniMonikon elatiivimarxilaisistasi
Monikon elatiivimarxilaisistammeMonikon elatiivimarxilaisistanne
Monikon elatiivimarxilaisistaanMonikon elatiivimarxilaisistansa
IllatiivimarxilaiseenIllatiivimarxilaiseeni
IllatiivimarxilaiseesiIllatiivimarxilaiseemme
IllatiivimarxilaiseenneIllatiivimarxilaiseensa
Monikon illatiivimarxilaisiinMonikon illatiivimarxilaisiini
Monikon illatiivimarxilaisiisiMonikon illatiivimarxilaisiimme
Monikon illatiivimarxilaisiinneMonikon illatiivimarxilaisiinsa
AdessiivimarxilaisellaAdessiivimarxilaisellani
AdessiivimarxilaisellasiAdessiivimarxilaisellamme
AdessiivimarxilaisellanneAdessiivimarxilaisellaan
AdessiivimarxilaisellansaMonikon adessiivimarxilaisilla
Monikon adessiivimarxilaisillaniMonikon adessiivimarxilaisillasi
Monikon adessiivimarxilaisillammeMonikon adessiivimarxilaisillanne
Monikon adessiivimarxilaisillaanMonikon adessiivimarxilaisillansa
AblatiivimarxilaiseltaAblatiivimarxilaiseltani
AblatiivimarxilaiseltasiAblatiivimarxilaiseltamme
AblatiivimarxilaiseltanneAblatiivimarxilaiseltaan
AblatiivimarxilaiseltansaMonikon ablatiivimarxilaisilta
Monikon ablatiivimarxilaisiltaniMonikon ablatiivimarxilaisiltasi
Monikon ablatiivimarxilaisiltammeMonikon ablatiivimarxilaisiltanne
Monikon ablatiivimarxilaisiltaanMonikon ablatiivimarxilaisiltansa
AllatiivimarxilaiselleAllatiivimarxilaiselleni
AllatiivimarxilaisellesiAllatiivimarxilaisellemme
AllatiivimarxilaisellenneAllatiivimarxilaiselleen
AllatiivimarxilaisellensaMonikon allatiivimarxilaisille
Monikon allatiivimarxilaisilleniMonikon allatiivimarxilaisillesi
Monikon allatiivimarxilaisillemmeMonikon allatiivimarxilaisillenne
Monikon allatiivimarxilaisilleenMonikon allatiivimarxilaisillensa
EssiivimarxilaisenaEssiivimarxilaisenani
EssiivimarxilaisenasiEssiivimarxilaisenamme
EssiivimarxilaisenanneEssiivimarxilaisenaan
EssiivimarxilaisenansaMonikon essiivimarxilaisina
Monikon essiivimarxilaisinaniMonikon essiivimarxilaisinasi
Monikon essiivimarxilaisinammeMonikon essiivimarxilaisinanne
Monikon essiivimarxilaisinaanMonikon essiivimarxilaisinansa
TranslatiivimarxilaiseksiTranslatiivimarxilaisekseni
TranslatiivimarxilaiseksesiTranslatiivimarxilaiseksemme
TranslatiivimarxilaiseksenneTranslatiivimarxilaisekseen
TranslatiivimarxilaiseksensaMonikon translatiivimarxilaisiksi
Monikon translatiivimarxilaisikseniMonikon translatiivimarxilaisiksesi
Monikon translatiivimarxilaisiksemmeMonikon translatiivimarxilaisiksenne
Monikon translatiivimarxilaisikseenMonikon translatiivimarxilaisiksensa
Monikon instruktiivimarxilaisinAbessiivimarxilaisetta
AbessiivimarxilaisettaniAbessiivimarxilaisettasi
AbessiivimarxilaisettammeAbessiivimarxilaisettanne
AbessiivimarxilaisettaanAbessiivimarxilaisettansa
Monikon abessiivimarxilaisittaMonikon abessiivimarxilaisittani
Monikon abessiivimarxilaisittasiMonikon abessiivimarxilaisittamme
Monikon abessiivimarxilaisittanneMonikon abessiivimarxilaisittaan
Monikon abessiivimarxilaisittansaMonikon komitatiivimarxilaisine
Monikon komitatiivimarxilaisineniMonikon komitatiivimarxilaisinesi
Monikon komitatiivimarxilaisinemmeMonikon komitatiivimarxilaisinenne
Monikon komitatiivimarxilaisineenMonikon komitatiivimarxilaisinensa
KomparatiivimarxilaisempiSuperlatiivimarxilaisin
Monikon akkusatiivimarxilaisetMonikon akkusatiivimarxilaiseni
Monikon akkusatiivimarxilaisesiMonikon akkusatiivimarxilaisemme
Monikon akkusatiivimarxilaisenneMonikon akkusatiivimarxilaisensa
AkkusatiivimarxilaiseniAkkusatiivimarxilaisesi
AkkusatiivimarxilaisemmeAkkusatiivimarxilaisenne
Akkusatiivimarxilaisensa