| Monikko | rasittavat | Monikko | rasittavani |
| Monikko | rasittavasi | Monikko | rasittavamme |
| Monikko | rasittavanne | Monikko | rasittavansa |
| Genetiivi | rasittavan | Genetiivi | rasittavani |
| Genetiivi | rasittavasi | Genetiivi | rasittavamme |
| Genetiivi | rasittavanne | Genetiivi | rasittavansa |
| Monikon genetiivi | rasittavien | Monikon genetiivi | rasittavieni |
| Monikon genetiivi | rasittaviesi | Monikon genetiivi | rasittaviemme |
| Monikon genetiivi | rasittavienne | Monikon genetiivi | rasittaviensa |
| Partitiivi | rasittavaa | Partitiivi | rasittavaani |
| Partitiivi | rasittavaasi | Partitiivi | rasittavaamme |
| Partitiivi | rasittavaanne | Partitiivi | rasittavaansa |
| Monikon partitiivi | rasittavia | Monikon partitiivi | rasittaviani |
| Monikon partitiivi | rasittaviasi | Monikon partitiivi | rasittaviamme |
| Monikon partitiivi | rasittavianne | Monikon partitiivi | rasittaviaan |
| Monikon partitiivi | rasittaviansa | Inessiivi | rasittavassa |
| Inessiivi | rasittavassani | Inessiivi | rasittavassasi |
| Inessiivi | rasittavassamme | Inessiivi | rasittavassanne |
| Inessiivi | rasittavassaan | Inessiivi | rasittavassansa |
| Monikon inessiivi | rasittavissa | Monikon inessiivi | rasittavissani |
| Monikon inessiivi | rasittavissasi | Monikon inessiivi | rasittavissamme |
| Monikon inessiivi | rasittavissanne | Monikon inessiivi | rasittavissaan |
| Monikon inessiivi | rasittavissansa | Elatiivi | rasittavasta |
| Elatiivi | rasittavastani | Elatiivi | rasittavastasi |
| Elatiivi | rasittavastamme | Elatiivi | rasittavastanne |
| Elatiivi | rasittavastaan | Elatiivi | rasittavastansa |
| Monikon elatiivi | rasittavista | Monikon elatiivi | rasittavistani |
| Monikon elatiivi | rasittavistasi | Monikon elatiivi | rasittavistamme |
| Monikon elatiivi | rasittavistanne | Monikon elatiivi | rasittavistaan |
| Monikon elatiivi | rasittavistansa | Illatiivi | rasittavaan |
| Illatiivi | rasittavaani | Illatiivi | rasittavaasi |
| Illatiivi | rasittavaamme | Illatiivi | rasittavaanne |
| Illatiivi | rasittavaansa | Monikon illatiivi | rasittaviin |
| Monikon illatiivi | rasittaviini | Monikon illatiivi | rasittaviisi |
| Monikon illatiivi | rasittaviimme | Monikon illatiivi | rasittaviinne |
| Monikon illatiivi | rasittaviinsa | Adessiivi | rasittavalla |
| Adessiivi | rasittavallani | Adessiivi | rasittavallasi |
| Adessiivi | rasittavallamme | Adessiivi | rasittavallanne |
| Adessiivi | rasittavallaan | Adessiivi | rasittavallansa |
| Monikon adessiivi | rasittavilla | Monikon adessiivi | rasittavillani |
| Monikon adessiivi | rasittavillasi | Monikon adessiivi | rasittavillamme |
| Monikon adessiivi | rasittavillanne | Monikon adessiivi | rasittavillaan |
| Monikon adessiivi | rasittavillansa | Ablatiivi | rasittavalta |
| Ablatiivi | rasittavaltani | Ablatiivi | rasittavaltasi |
| Ablatiivi | rasittavaltamme | Ablatiivi | rasittavaltanne |
| Ablatiivi | rasittavaltaan | Ablatiivi | rasittavaltansa |
| Monikon ablatiivi | rasittavilta | Monikon ablatiivi | rasittaviltani |
| Monikon ablatiivi | rasittaviltasi | Monikon ablatiivi | rasittaviltamme |
| Monikon ablatiivi | rasittaviltanne | Monikon ablatiivi | rasittaviltaan |
| Monikon ablatiivi | rasittaviltansa | Allatiivi | rasittavalle |
| Allatiivi | rasittavalleni | Allatiivi | rasittavallesi |
| Allatiivi | rasittavallemme | Allatiivi | rasittavallenne |
| Allatiivi | rasittavalleen | Allatiivi | rasittavallensa |
| Monikon allatiivi | rasittaville | Monikon allatiivi | rasittavilleni |
| Monikon allatiivi | rasittavillesi | Monikon allatiivi | rasittavillemme |
| Monikon allatiivi | rasittavillenne | Monikon allatiivi | rasittavilleen |
| Monikon allatiivi | rasittavillensa | Essiivi | rasittavana |
| Essiivi | rasittavanani | Essiivi | rasittavanasi |
| Essiivi | rasittavanamme | Essiivi | rasittavananne |
| Essiivi | rasittavanaan | Essiivi | rasittavanansa |
| Monikon essiivi | rasittavina | Monikon essiivi | rasittavinani |
| Monikon essiivi | rasittavinasi | Monikon essiivi | rasittavinamme |
| Monikon essiivi | rasittavinanne | Monikon essiivi | rasittavinaan |
| Monikon essiivi | rasittavinansa | Translatiivi | rasittavaksi |
| Translatiivi | rasittavakseni | Translatiivi | rasittavaksesi |
| Translatiivi | rasittavaksemme | Translatiivi | rasittavaksenne |
| Translatiivi | rasittavakseen | Translatiivi | rasittavaksensa |
| Monikon translatiivi | rasittaviksi | Monikon translatiivi | rasittavikseni |
| Monikon translatiivi | rasittaviksesi | Monikon translatiivi | rasittaviksemme |
| Monikon translatiivi | rasittaviksenne | Monikon translatiivi | rasittavikseen |
| Monikon translatiivi | rasittaviksensa | Monikon instruktiivi | rasittavin |
| Abessiivi | rasittavatta | Abessiivi | rasittavattani |
| Abessiivi | rasittavattasi | Abessiivi | rasittavattamme |
| Abessiivi | rasittavattanne | Abessiivi | rasittavattaan |
| Abessiivi | rasittavattansa | Monikon abessiivi | rasittavitta |
| Monikon abessiivi | rasittavittani | Monikon abessiivi | rasittavittasi |
| Monikon abessiivi | rasittavittamme | Monikon abessiivi | rasittavittanne |
| Monikon abessiivi | rasittavittaan | Monikon abessiivi | rasittavittansa |
| Monikon komitatiivi | rasittavine | Monikon komitatiivi | rasittavineni |
| Monikon komitatiivi | rasittavinesi | Monikon komitatiivi | rasittavinemme |
| Monikon komitatiivi | rasittavinenne | Monikon komitatiivi | rasittavineen |
| Monikon komitatiivi | rasittavinensa | Komparatiivi | rasittavampi |
| Superlatiivi | rasittavin | Monikon akkusatiivi | rasittavat |
| Monikon akkusatiivi | rasittavani | Monikon akkusatiivi | rasittavasi |
| Monikon akkusatiivi | rasittavamme | Monikon akkusatiivi | rasittavanne |
| Monikon akkusatiivi | rasittavansa | Akkusatiivi | rasittavani |
| Akkusatiivi | rasittavasi | Akkusatiivi | rasittavamme |
| Akkusatiivi | rasittavanne | Akkusatiivi | rasittavansa |