| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | дивак, негър |
| englanti | dark-skinned person, blackamoor, blackamore, blackamoore, barbarian |
| hollanti | nikker, wilde, barbaar, primitieveling |
| kreikka | απολίτιστος (apolítistos), βάρβαρος (várvaros) |
| portugali | bárbaro |
| puola | barbarzyńca |
| ranska | barbare |
| saksa | Barbar, Mohr |
| turkki | barbar |
| unkari | barbár |
| venäjä | ва́рвар (várvar), ва́рварка (várvarka) |
| Monikko | mutiaiset | Genetiivi | mutiaisen |
| Monikon genetiivi | mutiaisten | Monikon genetiivi | mutiaisien |
| Partitiivi | mutiaista | Monikon partitiivi | mutiaisia |
| Inessiivi | mutiaisessa | Monikon inessiivi | mutiaisissa |
| Elatiivi | mutiaisesta | Monikon elatiivi | mutiaisista |
| Illatiivi | mutiaiseen | Monikon illatiivi | mutiaisiin |
| Adessiivi | mutiaisella | Monikon adessiivi | mutiaisilla |
| Ablatiivi | mutiaiselta | Monikon ablatiivi | mutiaisilta |
| Allatiivi | mutiaiselle | Monikon allatiivi | mutiaisille |
| Essiivi | mutiaisena | Monikon essiivi | mutiaisina |
| Translatiivi | mutiaiseksi | Monikon translatiivi | mutiaisiksi |
| Monikon instruktiivi | mutiaisin | Abessiivi | mutiaisetta |
| Monikon abessiivi | mutiaisitta | Monikon akkusatiivi | mutiaiset |