| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | arkikielessä | ||
| 2. | |||
| 3. | vanhentunut | ||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| 11. | vanhentunut | ||
| 12. | vanhentunut, kirkollinen | ||
| Substantiivit | |||
| 13. | arkikielessä | ||
| 14. | arkikielessä | ||
| Monikko | ehdottomat | Monikko | ehdottomani |
| Monikko | ehdottomasi | Monikko | ehdottomamme |
| Monikko | ehdottomanne | Monikko | ehdottomansa |
| Genetiivi | ehdottoman | Genetiivi | ehdottomani |
| Genetiivi | ehdottomasi | Genetiivi | ehdottomamme |
| Genetiivi | ehdottomanne | Genetiivi | ehdottomansa |
| Monikon genetiivi | ehdottomien | Monikon genetiivi | ehdottomieni |
| Monikon genetiivi | ehdottomiesi | Monikon genetiivi | ehdottomiemme |
| Monikon genetiivi | ehdottomienne | Monikon genetiivi | ehdottomiensa |
| Partitiivi | ehdotonta | Partitiivi | ehdotontani |
| Partitiivi | ehdotontasi | Partitiivi | ehdotontamme |
| Partitiivi | ehdotontanne | Partitiivi | ehdotontaan |
| Partitiivi | ehdotontansa | Monikon partitiivi | ehdottomia |
| Monikon partitiivi | ehdottomiani | Monikon partitiivi | ehdottomiasi |
| Monikon partitiivi | ehdottomiamme | Monikon partitiivi | ehdottomianne |
| Monikon partitiivi | ehdottomiaan | Monikon partitiivi | ehdottomiansa |
| Inessiivi | ehdottomassa | Inessiivi | ehdottomassani |
| Inessiivi | ehdottomassasi | Inessiivi | ehdottomassamme |
| Inessiivi | ehdottomassanne | Inessiivi | ehdottomassaan |
| Inessiivi | ehdottomassansa | Monikon inessiivi | ehdottomissa |
| Monikon inessiivi | ehdottomissani | Monikon inessiivi | ehdottomissasi |
| Monikon inessiivi | ehdottomissamme | Monikon inessiivi | ehdottomissanne |
| Monikon inessiivi | ehdottomissaan | Monikon inessiivi | ehdottomissansa |
| Elatiivi | ehdottomasta | Elatiivi | ehdottomastani |
| Elatiivi | ehdottomastasi | Elatiivi | ehdottomastamme |
| Elatiivi | ehdottomastanne | Elatiivi | ehdottomastaan |
| Elatiivi | ehdottomastansa | Monikon elatiivi | ehdottomista |
| Monikon elatiivi | ehdottomistani | Monikon elatiivi | ehdottomistasi |
| Monikon elatiivi | ehdottomistamme | Monikon elatiivi | ehdottomistanne |
| Monikon elatiivi | ehdottomistaan | Monikon elatiivi | ehdottomistansa |
| Illatiivi | ehdottomaan | Illatiivi | ehdottomaani |
| Illatiivi | ehdottomaasi | Illatiivi | ehdottomaamme |
| Illatiivi | ehdottomaanne | Illatiivi | ehdottomaansa |
| Monikon illatiivi | ehdottomiin | Monikon illatiivi | ehdottomiini |
| Monikon illatiivi | ehdottomiisi | Monikon illatiivi | ehdottomiimme |
| Monikon illatiivi | ehdottomiinne | Monikon illatiivi | ehdottomiinsa |
| Adessiivi | ehdottomalla | Adessiivi | ehdottomallani |
| Adessiivi | ehdottomallasi | Adessiivi | ehdottomallamme |
| Adessiivi | ehdottomallanne | Adessiivi | ehdottomallaan |
| Adessiivi | ehdottomallansa | Monikon adessiivi | ehdottomilla |
| Monikon adessiivi | ehdottomillani | Monikon adessiivi | ehdottomillasi |
| Monikon adessiivi | ehdottomillamme | Monikon adessiivi | ehdottomillanne |
| Monikon adessiivi | ehdottomillaan | Monikon adessiivi | ehdottomillansa |
| Ablatiivi | ehdottomalta | Ablatiivi | ehdottomaltani |
| Ablatiivi | ehdottomaltasi | Ablatiivi | ehdottomaltamme |
| Ablatiivi | ehdottomaltanne | Ablatiivi | ehdottomaltaan |
| Ablatiivi | ehdottomaltansa | Monikon ablatiivi | ehdottomilta |
| Monikon ablatiivi | ehdottomiltani | Monikon ablatiivi | ehdottomiltasi |
| Monikon ablatiivi | ehdottomiltamme | Monikon ablatiivi | ehdottomiltanne |
| Monikon ablatiivi | ehdottomiltaan | Monikon ablatiivi | ehdottomiltansa |
| Allatiivi | ehdottomalle | Allatiivi | ehdottomalleni |
| Allatiivi | ehdottomallesi | Allatiivi | ehdottomallemme |
| Allatiivi | ehdottomallenne | Allatiivi | ehdottomalleen |
| Allatiivi | ehdottomallensa | Monikon allatiivi | ehdottomille |
| Monikon allatiivi | ehdottomilleni | Monikon allatiivi | ehdottomillesi |
| Monikon allatiivi | ehdottomillemme | Monikon allatiivi | ehdottomillenne |
| Monikon allatiivi | ehdottomilleen | Monikon allatiivi | ehdottomillensa |
| Essiivi | ehdottomana | Essiivi | ehdottomanani |
| Essiivi | ehdottomanasi | Essiivi | ehdottomanamme |
| Essiivi | ehdottomananne | Essiivi | ehdottomanaan |
| Essiivi | ehdottomanansa | Monikon essiivi | ehdottomina |
| Monikon essiivi | ehdottominani | Monikon essiivi | ehdottominasi |
| Monikon essiivi | ehdottominamme | Monikon essiivi | ehdottominanne |
| Monikon essiivi | ehdottominaan | Monikon essiivi | ehdottominansa |
| Translatiivi | ehdottomaksi | Translatiivi | ehdottomakseni |
| Translatiivi | ehdottomaksesi | Translatiivi | ehdottomaksemme |
| Translatiivi | ehdottomaksenne | Translatiivi | ehdottomakseen |
| Translatiivi | ehdottomaksensa | Monikon translatiivi | ehdottomiksi |
| Monikon translatiivi | ehdottomikseni | Monikon translatiivi | ehdottomiksesi |
| Monikon translatiivi | ehdottomiksemme | Monikon translatiivi | ehdottomiksenne |
| Monikon translatiivi | ehdottomikseen | Monikon translatiivi | ehdottomiksensa |
| Monikon instruktiivi | ehdottomin | Abessiivi | ehdottomatta |
| Abessiivi | ehdottomattani | Abessiivi | ehdottomattasi |
| Abessiivi | ehdottomattamme | Abessiivi | ehdottomattanne |
| Abessiivi | ehdottomattaan | Abessiivi | ehdottomattansa |
| Monikon abessiivi | ehdottomitta | Monikon abessiivi | ehdottomittani |
| Monikon abessiivi | ehdottomittasi | Monikon abessiivi | ehdottomittamme |
| Monikon abessiivi | ehdottomittanne | Monikon abessiivi | ehdottomittaan |
| Monikon abessiivi | ehdottomittansa | Monikon komitatiivi | ehdottomine |
| Monikon komitatiivi | ehdottomineni | Monikon komitatiivi | ehdottominesi |
| Monikon komitatiivi | ehdottominemme | Monikon komitatiivi | ehdottominenne |
| Monikon komitatiivi | ehdottomineen | Monikon komitatiivi | ehdottominensa |
| Komparatiivi | ehdottomampi | Superlatiivi | ehdottomin |
| Monikon akkusatiivi | ehdottomat | Monikon akkusatiivi | ehdottomani |
| Monikon akkusatiivi | ehdottomasi | Monikon akkusatiivi | ehdottomamme |
| Monikon akkusatiivi | ehdottomanne | Monikon akkusatiivi | ehdottomansa |
| Akkusatiivi | ehdottomani | Akkusatiivi | ehdottomasi |
| Akkusatiivi | ehdottomamme | Akkusatiivi | ehdottomanne |
| Akkusatiivi | ehdottomansa |