| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | metakat | Genetiivi | metakan |
| Monikon genetiivi | metakoiden | Monikon genetiivi | metakoitten |
| Monikon genetiivi | metakkojen | Partitiivi | metakkaa |
| Monikon partitiivi | metakoita | Monikon partitiivi | metakkoja |
| Inessiivi | metakassa | Monikon inessiivi | metakoissa |
| Elatiivi | metakasta | Monikon elatiivi | metakoista |
| Illatiivi | metakkaan | Monikon illatiivi | metakoihin |
| Monikon illatiivi | metakkoihin | Adessiivi | metakalla |
| Monikon adessiivi | metakoilla | Ablatiivi | metakalta |
| Monikon ablatiivi | metakoilta | Allatiivi | metakalle |
| Monikon allatiivi | metakoille | Essiivi | metakkana |
| Monikon essiivi | metakkoina | Translatiivi | metakaksi |
| Monikon translatiivi | metakoiksi | Monikon instruktiivi | metakoin |
| Abessiivi | metakatta | Monikon abessiivi | metakoitta |
| Monikon akkusatiivi | metakat |