| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | piiskaniskut | Genetiivi | piiskaniskun |
| Monikon genetiivi | piiskaniskujen | Partitiivi | piiskaniskua |
| Monikon partitiivi | piiskaniskuja | Inessiivi | piiskaniskussa |
| Monikon inessiivi | piiskaniskuissa | Elatiivi | piiskaniskusta |
| Monikon elatiivi | piiskaniskuista | Illatiivi | piiskaniskuun |
| Monikon illatiivi | piiskaniskuihin | Adessiivi | piiskaniskulla |
| Monikon adessiivi | piiskaniskuilla | Ablatiivi | piiskaniskulta |
| Monikon ablatiivi | piiskaniskuilta | Allatiivi | piiskaniskulle |
| Monikon allatiivi | piiskaniskuille | Essiivi | piiskaniskuna |
| Monikon essiivi | piiskaniskuina | Translatiivi | piiskaniskuksi |
| Monikon translatiivi | piiskaniskuiksi | Monikon instruktiivi | piiskaniskuin |
| Abessiivi | piiskaniskutta | Monikon abessiivi | piiskaniskuitta |
| Monikon akkusatiivi | piiskaniskut |