| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | mangiare {m} | |
| Monikko | syömiset | Genetiivi | syömisen |
| Monikon genetiivi | syömisten | Monikon genetiivi | syömisien |
| Partitiivi | syömistä | Monikon partitiivi | syömisiä |
| Inessiivi | syömisessä | Monikon inessiivi | syömisissä |
| Elatiivi | syömisestä | Monikon elatiivi | syömisistä |
| Illatiivi | syömiseen | Monikon illatiivi | syömisiin |
| Adessiivi | syömisellä | Monikon adessiivi | syömisillä |
| Ablatiivi | syömiseltä | Monikon ablatiivi | syömisiltä |
| Allatiivi | syömiselle | Monikon allatiivi | syömisille |
| Essiivi | syömisenä | Monikon essiivi | syömisinä |
| Translatiivi | syömiseksi | Monikon translatiivi | syömisiksi |
| Monikon instruktiivi | syömisin | Abessiivi | syömisettä |
| Monikon abessiivi | syömisittä | Monikon akkusatiivi | syömiset |