| Monikko | kuparisorsat | Genetiivi | kuparisorsan |
| Monikon genetiivi | kuparisorsien | Partitiivi | kuparisorsaa |
| Monikon partitiivi | kuparisorsia | Inessiivi | kuparisorsassa |
| Monikon inessiivi | kuparisorsissa | Elatiivi | kuparisorsasta |
| Monikon elatiivi | kuparisorsista | Illatiivi | kuparisorsaan |
| Monikon illatiivi | kuparisorsiin | Adessiivi | kuparisorsalla |
| Monikon adessiivi | kuparisorsilla | Ablatiivi | kuparisorsalta |
| Monikon ablatiivi | kuparisorsilta | Allatiivi | kuparisorsalle |
| Monikon allatiivi | kuparisorsille | Essiivi | kuparisorsana |
| Monikon essiivi | kuparisorsina | Translatiivi | kuparisorsaksi |
| Monikon translatiivi | kuparisorsiksi | Monikon instruktiivi | kuparisorsin |
| Abessiivi | kuparisorsatta | Monikon abessiivi | kuparisorsitta |
| Monikon akkusatiivi | kuparisorsat |