Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.henkilöstä
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
2.
indignant (jostakin)

Taivutusmuodot

MonikkotuohtuneetMonikkotuohtuneeni
MonikkotuohtuneesiMonikkotuohtuneemme
MonikkotuohtuneenneMonikkotuohtuneensa
GenetiivituohtuneenGenetiivituohtuneeni
GenetiivituohtuneesiGenetiivituohtuneemme
GenetiivituohtuneenneGenetiivituohtuneensa
Monikon genetiivituohtuneidenMonikon genetiivituohtuneitten
Monikon genetiivituohtuneideniMonikon genetiivituohtuneitteni
Monikon genetiivituohtuneidesiMonikon genetiivituohtuneittesi
Monikon genetiivituohtuneidemmeMonikon genetiivituohtuneittemme
Monikon genetiivituohtuneidenneMonikon genetiivituohtuneittenne
Monikon genetiivituohtuneidensaMonikon genetiivituohtuneittensa
PartitiivituohtunuttaPartitiivituohtunuttani
PartitiivituohtunuttasiPartitiivituohtunuttamme
PartitiivituohtunuttannePartitiivituohtunuttaan
PartitiivituohtunuttansaMonikon partitiivituohtuneita
Monikon partitiivituohtuneitaniMonikon partitiivituohtuneitasi
Monikon partitiivituohtuneitammeMonikon partitiivituohtuneitanne
Monikon partitiivituohtuneitaanMonikon partitiivituohtuneitansa
InessiivituohtuneessaInessiivituohtuneessani
InessiivituohtuneessasiInessiivituohtuneessamme
InessiivituohtuneessanneInessiivituohtuneessaan
InessiivituohtuneessansaMonikon inessiivituohtuneissa
Monikon inessiivituohtuneissaniMonikon inessiivituohtuneissasi
Monikon inessiivituohtuneissammeMonikon inessiivituohtuneissanne
Monikon inessiivituohtuneissaanMonikon inessiivituohtuneissansa
ElatiivituohtuneestaElatiivituohtuneestani
ElatiivituohtuneestasiElatiivituohtuneestamme
ElatiivituohtuneestanneElatiivituohtuneestaan
ElatiivituohtuneestansaMonikon elatiivituohtuneista
Monikon elatiivituohtuneistaniMonikon elatiivituohtuneistasi
Monikon elatiivituohtuneistammeMonikon elatiivituohtuneistanne
Monikon elatiivituohtuneistaanMonikon elatiivituohtuneistansa
IllatiivituohtuneeseenIllatiivituohtuneeseeni
IllatiivituohtuneeseesiIllatiivituohtuneeseemme
IllatiivituohtuneeseenneIllatiivituohtuneeseensa
Monikon illatiivituohtuneisiinMonikon illatiivituohtuneihin
Monikon illatiivituohtuneisiiniMonikon illatiivituohtuneihini
Monikon illatiivituohtuneisiisiMonikon illatiivituohtuneihisi
Monikon illatiivituohtuneisiimmeMonikon illatiivituohtuneihimme
Monikon illatiivituohtuneisiinneMonikon illatiivituohtuneihinne
Monikon illatiivituohtuneisiinsaMonikon illatiivituohtuneihinsa
AdessiivituohtuneellaAdessiivituohtuneellani
AdessiivituohtuneellasiAdessiivituohtuneellamme
AdessiivituohtuneellanneAdessiivituohtuneellaan
AdessiivituohtuneellansaMonikon adessiivituohtuneilla
Monikon adessiivituohtuneillaniMonikon adessiivituohtuneillasi
Monikon adessiivituohtuneillammeMonikon adessiivituohtuneillanne
Monikon adessiivituohtuneillaanMonikon adessiivituohtuneillansa
AblatiivituohtuneeltaAblatiivituohtuneeltani
AblatiivituohtuneeltasiAblatiivituohtuneeltamme
AblatiivituohtuneeltanneAblatiivituohtuneeltaan
AblatiivituohtuneeltansaMonikon ablatiivituohtuneilta
Monikon ablatiivituohtuneiltaniMonikon ablatiivituohtuneiltasi
Monikon ablatiivituohtuneiltammeMonikon ablatiivituohtuneiltanne
Monikon ablatiivituohtuneiltaanMonikon ablatiivituohtuneiltansa
AllatiivituohtuneelleAllatiivituohtuneelleni
AllatiivituohtuneellesiAllatiivituohtuneellemme
AllatiivituohtuneellenneAllatiivituohtuneelleen
AllatiivituohtuneellensaMonikon allatiivituohtuneille
Monikon allatiivituohtuneilleniMonikon allatiivituohtuneillesi
Monikon allatiivituohtuneillemmeMonikon allatiivituohtuneillenne
Monikon allatiivituohtuneilleenMonikon allatiivituohtuneillensa
EssiivituohtuneenaEssiivituohtuneenani
EssiivituohtuneenasiEssiivituohtuneenamme
EssiivituohtuneenanneEssiivituohtuneenaan
EssiivituohtuneenansaMonikon essiivituohtuneina
Monikon essiivituohtuneinaniMonikon essiivituohtuneinasi
Monikon essiivituohtuneinammeMonikon essiivituohtuneinanne
Monikon essiivituohtuneinaanMonikon essiivituohtuneinansa
TranslatiivituohtuneeksiTranslatiivituohtuneekseni
TranslatiivituohtuneeksesiTranslatiivituohtuneeksemme
TranslatiivituohtuneeksenneTranslatiivituohtuneekseen
TranslatiivituohtuneeksensaMonikon translatiivituohtuneiksi
Monikon translatiivituohtuneikseniMonikon translatiivituohtuneiksesi
Monikon translatiivituohtuneiksemmeMonikon translatiivituohtuneiksenne
Monikon translatiivituohtuneikseenMonikon translatiivituohtuneiksensa
Monikon instruktiivituohtuneinAbessiivituohtuneetta
AbessiivituohtuneettaniAbessiivituohtuneettasi
AbessiivituohtuneettammeAbessiivituohtuneettanne
AbessiivituohtuneettaanAbessiivituohtuneettansa
Monikon abessiivituohtuneittaMonikon abessiivituohtuneittani
Monikon abessiivituohtuneittasiMonikon abessiivituohtuneittamme
Monikon abessiivituohtuneittanneMonikon abessiivituohtuneittaan
Monikon abessiivituohtuneittansaMonikon komitatiivituohtuneine
Monikon komitatiivituohtuneineniMonikon komitatiivituohtuneinesi
Monikon komitatiivituohtuneinemmeMonikon komitatiivituohtuneinenne
Monikon komitatiivituohtuneineenMonikon komitatiivituohtuneinensa
Monikon akkusatiivituohtuneetMonikon akkusatiivituohtuneeni
Monikon akkusatiivituohtuneesiMonikon akkusatiivituohtuneemme
Monikon akkusatiivituohtuneenneMonikon akkusatiivituohtuneensa
AkkusatiivituohtuneeniAkkusatiivituohtuneesi
AkkusatiivituohtuneemmeAkkusatiivituohtuneenne
Akkusatiivituohtuneensa