Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
upset
henkilöstä
US
US
2.
indignant
(jostakin)
Taivutusmuodot
Monikko
tuohtuneet
Monikko
tuohtuneeni
Monikko
tuohtuneesi
Monikko
tuohtuneemme
Monikko
tuohtuneenne
Monikko
tuohtuneensa
Genetiivi
tuohtuneen
Genetiivi
tuohtuneeni
Genetiivi
tuohtuneesi
Genetiivi
tuohtuneemme
Genetiivi
tuohtuneenne
Genetiivi
tuohtuneensa
Monikon genetiivi
tuohtuneiden
Monikon genetiivi
tuohtuneitten
Monikon genetiivi
tuohtuneideni
Monikon genetiivi
tuohtuneitteni
Monikon genetiivi
tuohtuneidesi
Monikon genetiivi
tuohtuneittesi
Monikon genetiivi
tuohtuneidemme
Monikon genetiivi
tuohtuneittemme
Monikon genetiivi
tuohtuneidenne
Monikon genetiivi
tuohtuneittenne
Monikon genetiivi
tuohtuneidensa
Monikon genetiivi
tuohtuneittensa
Partitiivi
tuohtunutta
Partitiivi
tuohtunuttani
Partitiivi
tuohtunuttasi
Partitiivi
tuohtunuttamme
Partitiivi
tuohtunuttanne
Partitiivi
tuohtunuttaan
Partitiivi
tuohtunuttansa
Monikon partitiivi
tuohtuneita
Monikon partitiivi
tuohtuneitani
Monikon partitiivi
tuohtuneitasi
Monikon partitiivi
tuohtuneitamme
Monikon partitiivi
tuohtuneitanne
Monikon partitiivi
tuohtuneitaan
Monikon partitiivi
tuohtuneitansa
Inessiivi
tuohtuneessa
Inessiivi
tuohtuneessani
Inessiivi
tuohtuneessasi
Inessiivi
tuohtuneessamme
Inessiivi
tuohtuneessanne
Inessiivi
tuohtuneessaan
Inessiivi
tuohtuneessansa
Monikon inessiivi
tuohtuneissa
Monikon inessiivi
tuohtuneissani
Monikon inessiivi
tuohtuneissasi
Monikon inessiivi
tuohtuneissamme
Monikon inessiivi
tuohtuneissanne
Monikon inessiivi
tuohtuneissaan
Monikon inessiivi
tuohtuneissansa
Elatiivi
tuohtuneesta
Elatiivi
tuohtuneestani
Elatiivi
tuohtuneestasi
Elatiivi
tuohtuneestamme
Elatiivi
tuohtuneestanne
Elatiivi
tuohtuneestaan
Elatiivi
tuohtuneestansa
Monikon elatiivi
tuohtuneista
Monikon elatiivi
tuohtuneistani
Monikon elatiivi
tuohtuneistasi
Monikon elatiivi
tuohtuneistamme
Monikon elatiivi
tuohtuneistanne
Monikon elatiivi
tuohtuneistaan
Monikon elatiivi
tuohtuneistansa
Illatiivi
tuohtuneeseen
Illatiivi
tuohtuneeseeni
Illatiivi
tuohtuneeseesi
Illatiivi
tuohtuneeseemme
Illatiivi
tuohtuneeseenne
Illatiivi
tuohtuneeseensa
Monikon illatiivi
tuohtuneisiin
Monikon illatiivi
tuohtuneihin
Monikon illatiivi
tuohtuneisiini
Monikon illatiivi
tuohtuneihini
Monikon illatiivi
tuohtuneisiisi
Monikon illatiivi
tuohtuneihisi
Monikon illatiivi
tuohtuneisiimme
Monikon illatiivi
tuohtuneihimme
Monikon illatiivi
tuohtuneisiinne
Monikon illatiivi
tuohtuneihinne
Monikon illatiivi
tuohtuneisiinsa
Monikon illatiivi
tuohtuneihinsa
Adessiivi
tuohtuneella
Adessiivi
tuohtuneellani
Adessiivi
tuohtuneellasi
Adessiivi
tuohtuneellamme
Adessiivi
tuohtuneellanne
Adessiivi
tuohtuneellaan
Adessiivi
tuohtuneellansa
Monikon adessiivi
tuohtuneilla
Monikon adessiivi
tuohtuneillani
Monikon adessiivi
tuohtuneillasi
Monikon adessiivi
tuohtuneillamme
Monikon adessiivi
tuohtuneillanne
Monikon adessiivi
tuohtuneillaan
Monikon adessiivi
tuohtuneillansa
Ablatiivi
tuohtuneelta
Ablatiivi
tuohtuneeltani
Ablatiivi
tuohtuneeltasi
Ablatiivi
tuohtuneeltamme
Ablatiivi
tuohtuneeltanne
Ablatiivi
tuohtuneeltaan
Ablatiivi
tuohtuneeltansa
Monikon ablatiivi
tuohtuneilta
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltani
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltasi
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltamme
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltanne
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltaan
Monikon ablatiivi
tuohtuneiltansa
Allatiivi
tuohtuneelle
Allatiivi
tuohtuneelleni
Allatiivi
tuohtuneellesi
Allatiivi
tuohtuneellemme
Allatiivi
tuohtuneellenne
Allatiivi
tuohtuneelleen
Allatiivi
tuohtuneellensa
Monikon allatiivi
tuohtuneille
Monikon allatiivi
tuohtuneilleni
Monikon allatiivi
tuohtuneillesi
Monikon allatiivi
tuohtuneillemme
Monikon allatiivi
tuohtuneillenne
Monikon allatiivi
tuohtuneilleen
Monikon allatiivi
tuohtuneillensa
Essiivi
tuohtuneena
Essiivi
tuohtuneenani
Essiivi
tuohtuneenasi
Essiivi
tuohtuneenamme
Essiivi
tuohtuneenanne
Essiivi
tuohtuneenaan
Essiivi
tuohtuneenansa
Monikon essiivi
tuohtuneina
Monikon essiivi
tuohtuneinani
Monikon essiivi
tuohtuneinasi
Monikon essiivi
tuohtuneinamme
Monikon essiivi
tuohtuneinanne
Monikon essiivi
tuohtuneinaan
Monikon essiivi
tuohtuneinansa
Translatiivi
tuohtuneeksi
Translatiivi
tuohtuneekseni
Translatiivi
tuohtuneeksesi
Translatiivi
tuohtuneeksemme
Translatiivi
tuohtuneeksenne
Translatiivi
tuohtuneekseen
Translatiivi
tuohtuneeksensa
Monikon translatiivi
tuohtuneiksi
Monikon translatiivi
tuohtuneikseni
Monikon translatiivi
tuohtuneiksesi
Monikon translatiivi
tuohtuneiksemme
Monikon translatiivi
tuohtuneiksenne
Monikon translatiivi
tuohtuneikseen
Monikon translatiivi
tuohtuneiksensa
Monikon instruktiivi
tuohtunein
Abessiivi
tuohtuneetta
Abessiivi
tuohtuneettani
Abessiivi
tuohtuneettasi
Abessiivi
tuohtuneettamme
Abessiivi
tuohtuneettanne
Abessiivi
tuohtuneettaan
Abessiivi
tuohtuneettansa
Monikon abessiivi
tuohtuneitta
Monikon abessiivi
tuohtuneittani
Monikon abessiivi
tuohtuneittasi
Monikon abessiivi
tuohtuneittamme
Monikon abessiivi
tuohtuneittanne
Monikon abessiivi
tuohtuneittaan
Monikon abessiivi
tuohtuneittansa
Monikon komitatiivi
tuohtuneine
Monikon komitatiivi
tuohtuneineni
Monikon komitatiivi
tuohtuneinesi
Monikon komitatiivi
tuohtuneinemme
Monikon komitatiivi
tuohtuneinenne
Monikon komitatiivi
tuohtuneineen
Monikon komitatiivi
tuohtuneinensa
Monikon akkusatiivi
tuohtuneet
Monikon akkusatiivi
tuohtuneeni
Monikon akkusatiivi
tuohtuneesi
Monikon akkusatiivi
tuohtuneemme
Monikon akkusatiivi
tuohtuneenne
Monikon akkusatiivi
tuohtuneensa
Akkusatiivi
tuohtuneeni
Akkusatiivi
tuohtuneesi
Akkusatiivi
tuohtuneemme
Akkusatiivi
tuohtuneenne
Akkusatiivi
tuohtuneensa