| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| 6. | |
| Monikko | uuvuttavat | Monikko | uuvuttavani |
| Monikko | uuvuttavasi | Monikko | uuvuttavamme |
| Monikko | uuvuttavanne | Monikko | uuvuttavansa |
| Genetiivi | uuvuttavan | Genetiivi | uuvuttavani |
| Genetiivi | uuvuttavasi | Genetiivi | uuvuttavamme |
| Genetiivi | uuvuttavanne | Genetiivi | uuvuttavansa |
| Monikon genetiivi | uuvuttavien | Monikon genetiivi | uuvuttavieni |
| Monikon genetiivi | uuvuttaviesi | Monikon genetiivi | uuvuttaviemme |
| Monikon genetiivi | uuvuttavienne | Monikon genetiivi | uuvuttaviensa |
| Partitiivi | uuvuttavaa | Partitiivi | uuvuttavaani |
| Partitiivi | uuvuttavaasi | Partitiivi | uuvuttavaamme |
| Partitiivi | uuvuttavaanne | Partitiivi | uuvuttavaansa |
| Monikon partitiivi | uuvuttavia | Monikon partitiivi | uuvuttaviani |
| Monikon partitiivi | uuvuttaviasi | Monikon partitiivi | uuvuttaviamme |
| Monikon partitiivi | uuvuttavianne | Monikon partitiivi | uuvuttaviaan |
| Monikon partitiivi | uuvuttaviansa | Inessiivi | uuvuttavassa |
| Inessiivi | uuvuttavassani | Inessiivi | uuvuttavassasi |
| Inessiivi | uuvuttavassamme | Inessiivi | uuvuttavassanne |
| Inessiivi | uuvuttavassaan | Inessiivi | uuvuttavassansa |
| Monikon inessiivi | uuvuttavissa | Monikon inessiivi | uuvuttavissani |
| Monikon inessiivi | uuvuttavissasi | Monikon inessiivi | uuvuttavissamme |
| Monikon inessiivi | uuvuttavissanne | Monikon inessiivi | uuvuttavissaan |
| Monikon inessiivi | uuvuttavissansa | Elatiivi | uuvuttavasta |
| Elatiivi | uuvuttavastani | Elatiivi | uuvuttavastasi |
| Elatiivi | uuvuttavastamme | Elatiivi | uuvuttavastanne |
| Elatiivi | uuvuttavastaan | Elatiivi | uuvuttavastansa |
| Monikon elatiivi | uuvuttavista | Monikon elatiivi | uuvuttavistani |
| Monikon elatiivi | uuvuttavistasi | Monikon elatiivi | uuvuttavistamme |
| Monikon elatiivi | uuvuttavistanne | Monikon elatiivi | uuvuttavistaan |
| Monikon elatiivi | uuvuttavistansa | Illatiivi | uuvuttavaan |
| Illatiivi | uuvuttavaani | Illatiivi | uuvuttavaasi |
| Illatiivi | uuvuttavaamme | Illatiivi | uuvuttavaanne |
| Illatiivi | uuvuttavaansa | Monikon illatiivi | uuvuttaviin |
| Monikon illatiivi | uuvuttaviini | Monikon illatiivi | uuvuttaviisi |
| Monikon illatiivi | uuvuttaviimme | Monikon illatiivi | uuvuttaviinne |
| Monikon illatiivi | uuvuttaviinsa | Adessiivi | uuvuttavalla |
| Adessiivi | uuvuttavallani | Adessiivi | uuvuttavallasi |
| Adessiivi | uuvuttavallamme | Adessiivi | uuvuttavallanne |
| Adessiivi | uuvuttavallaan | Adessiivi | uuvuttavallansa |
| Monikon adessiivi | uuvuttavilla | Monikon adessiivi | uuvuttavillani |
| Monikon adessiivi | uuvuttavillasi | Monikon adessiivi | uuvuttavillamme |
| Monikon adessiivi | uuvuttavillanne | Monikon adessiivi | uuvuttavillaan |
| Monikon adessiivi | uuvuttavillansa | Ablatiivi | uuvuttavalta |
| Ablatiivi | uuvuttavaltani | Ablatiivi | uuvuttavaltasi |
| Ablatiivi | uuvuttavaltamme | Ablatiivi | uuvuttavaltanne |
| Ablatiivi | uuvuttavaltaan | Ablatiivi | uuvuttavaltansa |
| Monikon ablatiivi | uuvuttavilta | Monikon ablatiivi | uuvuttaviltani |
| Monikon ablatiivi | uuvuttaviltasi | Monikon ablatiivi | uuvuttaviltamme |
| Monikon ablatiivi | uuvuttaviltanne | Monikon ablatiivi | uuvuttaviltaan |
| Monikon ablatiivi | uuvuttaviltansa | Allatiivi | uuvuttavalle |
| Allatiivi | uuvuttavalleni | Allatiivi | uuvuttavallesi |
| Allatiivi | uuvuttavallemme | Allatiivi | uuvuttavallenne |
| Allatiivi | uuvuttavalleen | Allatiivi | uuvuttavallensa |
| Monikon allatiivi | uuvuttaville | Monikon allatiivi | uuvuttavilleni |
| Monikon allatiivi | uuvuttavillesi | Monikon allatiivi | uuvuttavillemme |
| Monikon allatiivi | uuvuttavillenne | Monikon allatiivi | uuvuttavilleen |
| Monikon allatiivi | uuvuttavillensa | Essiivi | uuvuttavana |
| Essiivi | uuvuttavanani | Essiivi | uuvuttavanasi |
| Essiivi | uuvuttavanamme | Essiivi | uuvuttavananne |
| Essiivi | uuvuttavanaan | Essiivi | uuvuttavanansa |
| Monikon essiivi | uuvuttavina | Monikon essiivi | uuvuttavinani |
| Monikon essiivi | uuvuttavinasi | Monikon essiivi | uuvuttavinamme |
| Monikon essiivi | uuvuttavinanne | Monikon essiivi | uuvuttavinaan |
| Monikon essiivi | uuvuttavinansa | Translatiivi | uuvuttavaksi |
| Translatiivi | uuvuttavakseni | Translatiivi | uuvuttavaksesi |
| Translatiivi | uuvuttavaksemme | Translatiivi | uuvuttavaksenne |
| Translatiivi | uuvuttavakseen | Translatiivi | uuvuttavaksensa |
| Monikon translatiivi | uuvuttaviksi | Monikon translatiivi | uuvuttavikseni |
| Monikon translatiivi | uuvuttaviksesi | Monikon translatiivi | uuvuttaviksemme |
| Monikon translatiivi | uuvuttaviksenne | Monikon translatiivi | uuvuttavikseen |
| Monikon translatiivi | uuvuttaviksensa | Monikon instruktiivi | uuvuttavin |
| Abessiivi | uuvuttavatta | Abessiivi | uuvuttavattani |
| Abessiivi | uuvuttavattasi | Abessiivi | uuvuttavattamme |
| Abessiivi | uuvuttavattanne | Abessiivi | uuvuttavattaan |
| Abessiivi | uuvuttavattansa | Monikon abessiivi | uuvuttavitta |
| Monikon abessiivi | uuvuttavittani | Monikon abessiivi | uuvuttavittasi |
| Monikon abessiivi | uuvuttavittamme | Monikon abessiivi | uuvuttavittanne |
| Monikon abessiivi | uuvuttavittaan | Monikon abessiivi | uuvuttavittansa |
| Monikon komitatiivi | uuvuttavine | Monikon komitatiivi | uuvuttavineni |
| Monikon komitatiivi | uuvuttavinesi | Monikon komitatiivi | uuvuttavinemme |
| Monikon komitatiivi | uuvuttavinenne | Monikon komitatiivi | uuvuttavineen |
| Monikon komitatiivi | uuvuttavinensa | Monikon akkusatiivi | uuvuttavat |
| Monikon akkusatiivi | uuvuttavani | Monikon akkusatiivi | uuvuttavasi |
| Monikon akkusatiivi | uuvuttavamme | Monikon akkusatiivi | uuvuttavanne |
| Monikon akkusatiivi | uuvuttavansa | Akkusatiivi | uuvuttavani |
| Akkusatiivi | uuvuttavasi | Akkusatiivi | uuvuttavamme |
| Akkusatiivi | uuvuttavanne | Akkusatiivi | uuvuttavansa |