Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokuluttavatMonikkokuluttavani
MonikkokuluttavasiMonikkokuluttavamme
MonikkokuluttavanneMonikkokuluttavansa
GenetiivikuluttavanGenetiivikuluttavani
GenetiivikuluttavasiGenetiivikuluttavamme
GenetiivikuluttavanneGenetiivikuluttavansa
Monikon genetiivikuluttavienMonikon genetiivikuluttavieni
Monikon genetiivikuluttaviesiMonikon genetiivikuluttaviemme
Monikon genetiivikuluttavienneMonikon genetiivikuluttaviensa
PartitiivikuluttavaaPartitiivikuluttavaani
PartitiivikuluttavaasiPartitiivikuluttavaamme
PartitiivikuluttavaannePartitiivikuluttavaansa
Monikon partitiivikuluttaviaMonikon partitiivikuluttaviani
Monikon partitiivikuluttaviasiMonikon partitiivikuluttaviamme
Monikon partitiivikuluttavianneMonikon partitiivikuluttaviaan
Monikon partitiivikuluttaviansaInessiivikuluttavassa
InessiivikuluttavassaniInessiivikuluttavassasi
InessiivikuluttavassammeInessiivikuluttavassanne
InessiivikuluttavassaanInessiivikuluttavassansa
Monikon inessiivikuluttavissaMonikon inessiivikuluttavissani
Monikon inessiivikuluttavissasiMonikon inessiivikuluttavissamme
Monikon inessiivikuluttavissanneMonikon inessiivikuluttavissaan
Monikon inessiivikuluttavissansaElatiivikuluttavasta
ElatiivikuluttavastaniElatiivikuluttavastasi
ElatiivikuluttavastammeElatiivikuluttavastanne
ElatiivikuluttavastaanElatiivikuluttavastansa
Monikon elatiivikuluttavistaMonikon elatiivikuluttavistani
Monikon elatiivikuluttavistasiMonikon elatiivikuluttavistamme
Monikon elatiivikuluttavistanneMonikon elatiivikuluttavistaan
Monikon elatiivikuluttavistansaIllatiivikuluttavaan
IllatiivikuluttavaaniIllatiivikuluttavaasi
IllatiivikuluttavaammeIllatiivikuluttavaanne
IllatiivikuluttavaansaMonikon illatiivikuluttaviin
Monikon illatiivikuluttaviiniMonikon illatiivikuluttaviisi
Monikon illatiivikuluttaviimmeMonikon illatiivikuluttaviinne
Monikon illatiivikuluttaviinsaAdessiivikuluttavalla
AdessiivikuluttavallaniAdessiivikuluttavallasi
AdessiivikuluttavallammeAdessiivikuluttavallanne
AdessiivikuluttavallaanAdessiivikuluttavallansa
Monikon adessiivikuluttavillaMonikon adessiivikuluttavillani
Monikon adessiivikuluttavillasiMonikon adessiivikuluttavillamme
Monikon adessiivikuluttavillanneMonikon adessiivikuluttavillaan
Monikon adessiivikuluttavillansaAblatiivikuluttavalta
AblatiivikuluttavaltaniAblatiivikuluttavaltasi
AblatiivikuluttavaltammeAblatiivikuluttavaltanne
AblatiivikuluttavaltaanAblatiivikuluttavaltansa
Monikon ablatiivikuluttaviltaMonikon ablatiivikuluttaviltani
Monikon ablatiivikuluttaviltasiMonikon ablatiivikuluttaviltamme
Monikon ablatiivikuluttaviltanneMonikon ablatiivikuluttaviltaan
Monikon ablatiivikuluttaviltansaAllatiivikuluttavalle
AllatiivikuluttavalleniAllatiivikuluttavallesi
AllatiivikuluttavallemmeAllatiivikuluttavallenne
AllatiivikuluttavalleenAllatiivikuluttavallensa
Monikon allatiivikuluttavilleMonikon allatiivikuluttavilleni
Monikon allatiivikuluttavillesiMonikon allatiivikuluttavillemme
Monikon allatiivikuluttavillenneMonikon allatiivikuluttavilleen
Monikon allatiivikuluttavillensaEssiivikuluttavana
EssiivikuluttavananiEssiivikuluttavanasi
EssiivikuluttavanammeEssiivikuluttavananne
EssiivikuluttavanaanEssiivikuluttavanansa
Monikon essiivikuluttavinaMonikon essiivikuluttavinani
Monikon essiivikuluttavinasiMonikon essiivikuluttavinamme
Monikon essiivikuluttavinanneMonikon essiivikuluttavinaan
Monikon essiivikuluttavinansaTranslatiivikuluttavaksi
TranslatiivikuluttavakseniTranslatiivikuluttavaksesi
TranslatiivikuluttavaksemmeTranslatiivikuluttavaksenne
TranslatiivikuluttavakseenTranslatiivikuluttavaksensa
Monikon translatiivikuluttaviksiMonikon translatiivikuluttavikseni
Monikon translatiivikuluttaviksesiMonikon translatiivikuluttaviksemme
Monikon translatiivikuluttaviksenneMonikon translatiivikuluttavikseen
Monikon translatiivikuluttaviksensaMonikon instruktiivikuluttavin
AbessiivikuluttavattaAbessiivikuluttavattani
AbessiivikuluttavattasiAbessiivikuluttavattamme
AbessiivikuluttavattanneAbessiivikuluttavattaan
AbessiivikuluttavattansaMonikon abessiivikuluttavitta
Monikon abessiivikuluttavittaniMonikon abessiivikuluttavittasi
Monikon abessiivikuluttavittammeMonikon abessiivikuluttavittanne
Monikon abessiivikuluttavittaanMonikon abessiivikuluttavittansa
Monikon komitatiivikuluttavineMonikon komitatiivikuluttavineni
Monikon komitatiivikuluttavinesiMonikon komitatiivikuluttavinemme
Monikon komitatiivikuluttavinenneMonikon komitatiivikuluttavineen
Monikon komitatiivikuluttavinensaMonikon akkusatiivikuluttavat
Monikon akkusatiivikuluttavaniMonikon akkusatiivikuluttavasi
Monikon akkusatiivikuluttavammeMonikon akkusatiivikuluttavanne
Monikon akkusatiivikuluttavansaAkkusatiivikuluttavani
AkkusatiivikuluttavasiAkkusatiivikuluttavamme
AkkusatiivikuluttavanneAkkusatiivikuluttavansa