| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kuluttavat | Monikko | kuluttavani |
| Monikko | kuluttavasi | Monikko | kuluttavamme |
| Monikko | kuluttavanne | Monikko | kuluttavansa |
| Genetiivi | kuluttavan | Genetiivi | kuluttavani |
| Genetiivi | kuluttavasi | Genetiivi | kuluttavamme |
| Genetiivi | kuluttavanne | Genetiivi | kuluttavansa |
| Monikon genetiivi | kuluttavien | Monikon genetiivi | kuluttavieni |
| Monikon genetiivi | kuluttaviesi | Monikon genetiivi | kuluttaviemme |
| Monikon genetiivi | kuluttavienne | Monikon genetiivi | kuluttaviensa |
| Partitiivi | kuluttavaa | Partitiivi | kuluttavaani |
| Partitiivi | kuluttavaasi | Partitiivi | kuluttavaamme |
| Partitiivi | kuluttavaanne | Partitiivi | kuluttavaansa |
| Monikon partitiivi | kuluttavia | Monikon partitiivi | kuluttaviani |
| Monikon partitiivi | kuluttaviasi | Monikon partitiivi | kuluttaviamme |
| Monikon partitiivi | kuluttavianne | Monikon partitiivi | kuluttaviaan |
| Monikon partitiivi | kuluttaviansa | Inessiivi | kuluttavassa |
| Inessiivi | kuluttavassani | Inessiivi | kuluttavassasi |
| Inessiivi | kuluttavassamme | Inessiivi | kuluttavassanne |
| Inessiivi | kuluttavassaan | Inessiivi | kuluttavassansa |
| Monikon inessiivi | kuluttavissa | Monikon inessiivi | kuluttavissani |
| Monikon inessiivi | kuluttavissasi | Monikon inessiivi | kuluttavissamme |
| Monikon inessiivi | kuluttavissanne | Monikon inessiivi | kuluttavissaan |
| Monikon inessiivi | kuluttavissansa | Elatiivi | kuluttavasta |
| Elatiivi | kuluttavastani | Elatiivi | kuluttavastasi |
| Elatiivi | kuluttavastamme | Elatiivi | kuluttavastanne |
| Elatiivi | kuluttavastaan | Elatiivi | kuluttavastansa |
| Monikon elatiivi | kuluttavista | Monikon elatiivi | kuluttavistani |
| Monikon elatiivi | kuluttavistasi | Monikon elatiivi | kuluttavistamme |
| Monikon elatiivi | kuluttavistanne | Monikon elatiivi | kuluttavistaan |
| Monikon elatiivi | kuluttavistansa | Illatiivi | kuluttavaan |
| Illatiivi | kuluttavaani | Illatiivi | kuluttavaasi |
| Illatiivi | kuluttavaamme | Illatiivi | kuluttavaanne |
| Illatiivi | kuluttavaansa | Monikon illatiivi | kuluttaviin |
| Monikon illatiivi | kuluttaviini | Monikon illatiivi | kuluttaviisi |
| Monikon illatiivi | kuluttaviimme | Monikon illatiivi | kuluttaviinne |
| Monikon illatiivi | kuluttaviinsa | Adessiivi | kuluttavalla |
| Adessiivi | kuluttavallani | Adessiivi | kuluttavallasi |
| Adessiivi | kuluttavallamme | Adessiivi | kuluttavallanne |
| Adessiivi | kuluttavallaan | Adessiivi | kuluttavallansa |
| Monikon adessiivi | kuluttavilla | Monikon adessiivi | kuluttavillani |
| Monikon adessiivi | kuluttavillasi | Monikon adessiivi | kuluttavillamme |
| Monikon adessiivi | kuluttavillanne | Monikon adessiivi | kuluttavillaan |
| Monikon adessiivi | kuluttavillansa | Ablatiivi | kuluttavalta |
| Ablatiivi | kuluttavaltani | Ablatiivi | kuluttavaltasi |
| Ablatiivi | kuluttavaltamme | Ablatiivi | kuluttavaltanne |
| Ablatiivi | kuluttavaltaan | Ablatiivi | kuluttavaltansa |
| Monikon ablatiivi | kuluttavilta | Monikon ablatiivi | kuluttaviltani |
| Monikon ablatiivi | kuluttaviltasi | Monikon ablatiivi | kuluttaviltamme |
| Monikon ablatiivi | kuluttaviltanne | Monikon ablatiivi | kuluttaviltaan |
| Monikon ablatiivi | kuluttaviltansa | Allatiivi | kuluttavalle |
| Allatiivi | kuluttavalleni | Allatiivi | kuluttavallesi |
| Allatiivi | kuluttavallemme | Allatiivi | kuluttavallenne |
| Allatiivi | kuluttavalleen | Allatiivi | kuluttavallensa |
| Monikon allatiivi | kuluttaville | Monikon allatiivi | kuluttavilleni |
| Monikon allatiivi | kuluttavillesi | Monikon allatiivi | kuluttavillemme |
| Monikon allatiivi | kuluttavillenne | Monikon allatiivi | kuluttavilleen |
| Monikon allatiivi | kuluttavillensa | Essiivi | kuluttavana |
| Essiivi | kuluttavanani | Essiivi | kuluttavanasi |
| Essiivi | kuluttavanamme | Essiivi | kuluttavananne |
| Essiivi | kuluttavanaan | Essiivi | kuluttavanansa |
| Monikon essiivi | kuluttavina | Monikon essiivi | kuluttavinani |
| Monikon essiivi | kuluttavinasi | Monikon essiivi | kuluttavinamme |
| Monikon essiivi | kuluttavinanne | Monikon essiivi | kuluttavinaan |
| Monikon essiivi | kuluttavinansa | Translatiivi | kuluttavaksi |
| Translatiivi | kuluttavakseni | Translatiivi | kuluttavaksesi |
| Translatiivi | kuluttavaksemme | Translatiivi | kuluttavaksenne |
| Translatiivi | kuluttavakseen | Translatiivi | kuluttavaksensa |
| Monikon translatiivi | kuluttaviksi | Monikon translatiivi | kuluttavikseni |
| Monikon translatiivi | kuluttaviksesi | Monikon translatiivi | kuluttaviksemme |
| Monikon translatiivi | kuluttaviksenne | Monikon translatiivi | kuluttavikseen |
| Monikon translatiivi | kuluttaviksensa | Monikon instruktiivi | kuluttavin |
| Abessiivi | kuluttavatta | Abessiivi | kuluttavattani |
| Abessiivi | kuluttavattasi | Abessiivi | kuluttavattamme |
| Abessiivi | kuluttavattanne | Abessiivi | kuluttavattaan |
| Abessiivi | kuluttavattansa | Monikon abessiivi | kuluttavitta |
| Monikon abessiivi | kuluttavittani | Monikon abessiivi | kuluttavittasi |
| Monikon abessiivi | kuluttavittamme | Monikon abessiivi | kuluttavittanne |
| Monikon abessiivi | kuluttavittaan | Monikon abessiivi | kuluttavittansa |
| Monikon komitatiivi | kuluttavine | Monikon komitatiivi | kuluttavineni |
| Monikon komitatiivi | kuluttavinesi | Monikon komitatiivi | kuluttavinemme |
| Monikon komitatiivi | kuluttavinenne | Monikon komitatiivi | kuluttavineen |
| Monikon komitatiivi | kuluttavinensa | Monikon akkusatiivi | kuluttavat |
| Monikon akkusatiivi | kuluttavani | Monikon akkusatiivi | kuluttavasi |
| Monikon akkusatiivi | kuluttavamme | Monikon akkusatiivi | kuluttavanne |
| Monikon akkusatiivi | kuluttavansa | Akkusatiivi | kuluttavani |
| Akkusatiivi | kuluttavasi | Akkusatiivi | kuluttavamme |
| Akkusatiivi | kuluttavanne | Akkusatiivi | kuluttavansa |