| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 5. | ||
| Monikko | vajavaiset | Monikko | vajavaiseni |
| Monikko | vajavaisesi | Monikko | vajavaisemme |
| Monikko | vajavaisenne | Monikko | vajavaisensa |
| Genetiivi | vajavaisen | Genetiivi | vajavaiseni |
| Genetiivi | vajavaisesi | Genetiivi | vajavaisemme |
| Genetiivi | vajavaisenne | Genetiivi | vajavaisensa |
| Monikon genetiivi | vajavaisten | Monikon genetiivi | vajavaisien |
| Monikon genetiivi | vajavaisteni | Monikon genetiivi | vajavaisieni |
| Monikon genetiivi | vajavaistesi | Monikon genetiivi | vajavaisiesi |
| Monikon genetiivi | vajavaistemme | Monikon genetiivi | vajavaisiemme |
| Monikon genetiivi | vajavaistenne | Monikon genetiivi | vajavaisienne |
| Monikon genetiivi | vajavaistensa | Monikon genetiivi | vajavaisiensa |
| Partitiivi | vajavaista | Partitiivi | vajavaistani |
| Partitiivi | vajavaistasi | Partitiivi | vajavaistamme |
| Partitiivi | vajavaistanne | Partitiivi | vajavaistaan |
| Partitiivi | vajavaistansa | Monikon partitiivi | vajavaisia |
| Monikon partitiivi | vajavaisiani | Monikon partitiivi | vajavaisiasi |
| Monikon partitiivi | vajavaisiamme | Monikon partitiivi | vajavaisianne |
| Monikon partitiivi | vajavaisiaan | Monikon partitiivi | vajavaisiansa |
| Inessiivi | vajavaisessa | Inessiivi | vajavaisessani |
| Inessiivi | vajavaisessasi | Inessiivi | vajavaisessamme |
| Inessiivi | vajavaisessanne | Inessiivi | vajavaisessaan |
| Inessiivi | vajavaisessansa | Monikon inessiivi | vajavaisissa |
| Monikon inessiivi | vajavaisissani | Monikon inessiivi | vajavaisissasi |
| Monikon inessiivi | vajavaisissamme | Monikon inessiivi | vajavaisissanne |
| Monikon inessiivi | vajavaisissaan | Monikon inessiivi | vajavaisissansa |
| Elatiivi | vajavaisesta | Elatiivi | vajavaisestani |
| Elatiivi | vajavaisestasi | Elatiivi | vajavaisestamme |
| Elatiivi | vajavaisestanne | Elatiivi | vajavaisestaan |
| Elatiivi | vajavaisestansa | Monikon elatiivi | vajavaisista |
| Monikon elatiivi | vajavaisistani | Monikon elatiivi | vajavaisistasi |
| Monikon elatiivi | vajavaisistamme | Monikon elatiivi | vajavaisistanne |
| Monikon elatiivi | vajavaisistaan | Monikon elatiivi | vajavaisistansa |
| Illatiivi | vajavaiseen | Illatiivi | vajavaiseeni |
| Illatiivi | vajavaiseesi | Illatiivi | vajavaiseemme |
| Illatiivi | vajavaiseenne | Illatiivi | vajavaiseensa |
| Monikon illatiivi | vajavaisiin | Monikon illatiivi | vajavaisiini |
| Monikon illatiivi | vajavaisiisi | Monikon illatiivi | vajavaisiimme |
| Monikon illatiivi | vajavaisiinne | Monikon illatiivi | vajavaisiinsa |
| Adessiivi | vajavaisella | Adessiivi | vajavaisellani |
| Adessiivi | vajavaisellasi | Adessiivi | vajavaisellamme |
| Adessiivi | vajavaisellanne | Adessiivi | vajavaisellaan |
| Adessiivi | vajavaisellansa | Monikon adessiivi | vajavaisilla |
| Monikon adessiivi | vajavaisillani | Monikon adessiivi | vajavaisillasi |
| Monikon adessiivi | vajavaisillamme | Monikon adessiivi | vajavaisillanne |
| Monikon adessiivi | vajavaisillaan | Monikon adessiivi | vajavaisillansa |
| Ablatiivi | vajavaiselta | Ablatiivi | vajavaiseltani |
| Ablatiivi | vajavaiseltasi | Ablatiivi | vajavaiseltamme |
| Ablatiivi | vajavaiseltanne | Ablatiivi | vajavaiseltaan |
| Ablatiivi | vajavaiseltansa | Monikon ablatiivi | vajavaisilta |
| Monikon ablatiivi | vajavaisiltani | Monikon ablatiivi | vajavaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | vajavaisiltamme | Monikon ablatiivi | vajavaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | vajavaisiltaan | Monikon ablatiivi | vajavaisiltansa |
| Allatiivi | vajavaiselle | Allatiivi | vajavaiselleni |
| Allatiivi | vajavaisellesi | Allatiivi | vajavaisellemme |
| Allatiivi | vajavaisellenne | Allatiivi | vajavaiselleen |
| Allatiivi | vajavaisellensa | Monikon allatiivi | vajavaisille |
| Monikon allatiivi | vajavaisilleni | Monikon allatiivi | vajavaisillesi |
| Monikon allatiivi | vajavaisillemme | Monikon allatiivi | vajavaisillenne |
| Monikon allatiivi | vajavaisilleen | Monikon allatiivi | vajavaisillensa |
| Essiivi | vajavaisena | Essiivi | vajavaisenani |
| Essiivi | vajavaisenasi | Essiivi | vajavaisenamme |
| Essiivi | vajavaisenanne | Essiivi | vajavaisenaan |
| Essiivi | vajavaisenansa | Monikon essiivi | vajavaisina |
| Monikon essiivi | vajavaisinani | Monikon essiivi | vajavaisinasi |
| Monikon essiivi | vajavaisinamme | Monikon essiivi | vajavaisinanne |
| Monikon essiivi | vajavaisinaan | Monikon essiivi | vajavaisinansa |
| Translatiivi | vajavaiseksi | Translatiivi | vajavaisekseni |
| Translatiivi | vajavaiseksesi | Translatiivi | vajavaiseksemme |
| Translatiivi | vajavaiseksenne | Translatiivi | vajavaisekseen |
| Translatiivi | vajavaiseksensa | Monikon translatiivi | vajavaisiksi |
| Monikon translatiivi | vajavaisikseni | Monikon translatiivi | vajavaisiksesi |
| Monikon translatiivi | vajavaisiksemme | Monikon translatiivi | vajavaisiksenne |
| Monikon translatiivi | vajavaisikseen | Monikon translatiivi | vajavaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | vajavaisin | Abessiivi | vajavaisetta |
| Abessiivi | vajavaisettani | Abessiivi | vajavaisettasi |
| Abessiivi | vajavaisettamme | Abessiivi | vajavaisettanne |
| Abessiivi | vajavaisettaan | Abessiivi | vajavaisettansa |
| Monikon abessiivi | vajavaisitta | Monikon abessiivi | vajavaisittani |
| Monikon abessiivi | vajavaisittasi | Monikon abessiivi | vajavaisittamme |
| Monikon abessiivi | vajavaisittanne | Monikon abessiivi | vajavaisittaan |
| Monikon abessiivi | vajavaisittansa | Monikon komitatiivi | vajavaisine |
| Monikon komitatiivi | vajavaisineni | Monikon komitatiivi | vajavaisinesi |
| Monikon komitatiivi | vajavaisinemme | Monikon komitatiivi | vajavaisinenne |
| Monikon komitatiivi | vajavaisineen | Monikon komitatiivi | vajavaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | vajavaiset | Monikon akkusatiivi | vajavaiseni |
| Monikon akkusatiivi | vajavaisesi | Monikon akkusatiivi | vajavaisemme |
| Monikon akkusatiivi | vajavaisenne | Monikon akkusatiivi | vajavaisensa |
| Akkusatiivi | vajavaiseni | Akkusatiivi | vajavaisesi |
| Akkusatiivi | vajavaisemme | Akkusatiivi | vajavaisenne |
| Akkusatiivi | vajavaisensa |