| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | narkolepsiat | Genetiivi | narkolepsian |
| Monikon genetiivi | narkolepsioiden | Monikon genetiivi | narkolepsioitten |
| Partitiivi | narkolepsiaa | Monikon partitiivi | narkolepsioita |
| Inessiivi | narkolepsiassa | Monikon inessiivi | narkolepsioissa |
| Elatiivi | narkolepsiasta | Monikon elatiivi | narkolepsioista |
| Illatiivi | narkolepsiaan | Monikon illatiivi | narkolepsioihin |
| Adessiivi | narkolepsialla | Monikon adessiivi | narkolepsioilla |
| Ablatiivi | narkolepsialta | Monikon ablatiivi | narkolepsioilta |
| Allatiivi | narkolepsialle | Monikon allatiivi | narkolepsioille |
| Essiivi | narkolepsiana | Monikon essiivi | narkolepsioina |
| Translatiivi | narkolepsiaksi | Monikon translatiivi | narkolepsioiksi |
| Monikon instruktiivi | narkolepsioin | Abessiivi | narkolepsiatta |
| Monikon abessiivi | narkolepsioitta | Monikon akkusatiivi | narkolepsiat |