| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | myeloomat | Genetiivi | myelooman |
| Monikon genetiivi | myeloomien | Partitiivi | myeloomaa |
| Monikon partitiivi | myeloomia | Inessiivi | myeloomassa |
| Monikon inessiivi | myeloomissa | Elatiivi | myeloomasta |
| Monikon elatiivi | myeloomista | Illatiivi | myeloomaan |
| Monikon illatiivi | myeloomiin | Adessiivi | myeloomalla |
| Monikon adessiivi | myeloomilla | Ablatiivi | myeloomalta |
| Monikon ablatiivi | myeloomilta | Allatiivi | myeloomalle |
| Monikon allatiivi | myeloomille | Essiivi | myeloomana |
| Monikon essiivi | myeloomina | Translatiivi | myeloomaksi |
| Monikon translatiivi | myeloomiksi | Monikon instruktiivi | myeloomin |
| Abessiivi | myeloomatta | Monikon abessiivi | myeloomitta |
| Monikon akkusatiivi | myeloomat |