| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | arokiurut | Genetiivi | arokiurun |
| Monikon genetiivi | arokiurujen | Partitiivi | arokiurua |
| Monikon partitiivi | arokiuruja | Inessiivi | arokiurussa |
| Monikon inessiivi | arokiuruissa | Elatiivi | arokiurusta |
| Monikon elatiivi | arokiuruista | Illatiivi | arokiuruun |
| Monikon illatiivi | arokiuruihin | Adessiivi | arokiurulla |
| Monikon adessiivi | arokiuruilla | Ablatiivi | arokiurulta |
| Monikon ablatiivi | arokiuruilta | Allatiivi | arokiurulle |
| Monikon allatiivi | arokiuruille | Essiivi | arokiuruna |
| Monikon essiivi | arokiuruina | Translatiivi | arokiuruksi |
| Monikon translatiivi | arokiuruiksi | Monikon instruktiivi | arokiuruin |
| Abessiivi | arokiurutta | Monikon abessiivi | arokiuruitta |
| Monikon akkusatiivi | arokiurut |