| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tavutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tavutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tavutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tavutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tavuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tavutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tavutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tavuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tavuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tavuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tavuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tavuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tavuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tavuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tavuttanevat |