| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tuiviot | Genetiivi | tuivion |
| Monikon genetiivi | tuivioiden | Monikon genetiivi | tuivioitten |
| Partitiivi | tuiviota | Monikon partitiivi | tuivioita |
| Inessiivi | tuiviossa | Monikon inessiivi | tuivioissa |
| Elatiivi | tuiviosta | Monikon elatiivi | tuivioista |
| Illatiivi | tuivioon | Monikon illatiivi | tuivioihin |
| Adessiivi | tuiviolla | Monikon adessiivi | tuivioilla |
| Ablatiivi | tuiviolta | Monikon ablatiivi | tuivioilta |
| Allatiivi | tuiviolle | Monikon allatiivi | tuivioille |
| Essiivi | tuiviona | Monikon essiivi | tuivioina |
| Translatiivi | tuivioksi | Monikon translatiivi | tuivioiksi |
| Monikon instruktiivi | tuivioin | Abessiivi | tuiviotta |
| Monikon abessiivi | tuivioitta | Monikon akkusatiivi | tuiviot |