| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | oppitunnit | Genetiivi | oppitunnin |
| Monikon genetiivi | oppituntien | Partitiivi | oppituntia |
| Monikon partitiivi | oppitunteja | Inessiivi | oppitunnissa |
| Monikon inessiivi | oppitunneissa | Elatiivi | oppitunnista |
| Monikon elatiivi | oppitunneista | Illatiivi | oppituntiin |
| Monikon illatiivi | oppitunteihin | Adessiivi | oppitunnilla |
| Monikon adessiivi | oppitunneilla | Ablatiivi | oppitunnilta |
| Monikon ablatiivi | oppitunneilta | Allatiivi | oppitunnille |
| Monikon allatiivi | oppitunneille | Essiivi | oppituntina |
| Monikon essiivi | oppitunteina | Translatiivi | oppitunniksi |
| Monikon translatiivi | oppitunneiksi | Monikon instruktiivi | oppitunnein |
| Abessiivi | oppitunnitta | Monikon abessiivi | oppitunneitta |
| Monikon akkusatiivi | oppitunnit |