| Monikko | hieroglyfit | Genetiivi | hieroglyfin |
| Monikon genetiivi | hieroglyfien | Partitiivi | hieroglyfia |
| Monikon partitiivi | hieroglyfeja | Inessiivi | hieroglyfissa |
| Monikon inessiivi | hieroglyfeissa | Elatiivi | hieroglyfista |
| Monikon elatiivi | hieroglyfeista | Illatiivi | hieroglyfiin |
| Monikon illatiivi | hieroglyfeihin | Adessiivi | hieroglyfilla |
| Monikon adessiivi | hieroglyfeilla | Ablatiivi | hieroglyfilta |
| Monikon ablatiivi | hieroglyfeilta | Allatiivi | hieroglyfille |
| Monikon allatiivi | hieroglyfeille | Essiivi | hieroglyfina |
| Monikon essiivi | hieroglyfeina | Translatiivi | hieroglyfiksi |
| Monikon translatiivi | hieroglyfeiksi | Monikon instruktiivi | hieroglyfein |
| Abessiivi | hieroglyfitta | Monikon abessiivi | hieroglyfeitta |
| Monikon akkusatiivi | hieroglyfit |