| Käännös | |
|---|---|
| 1. | 楽観主義者 (rakkan-shugisha) |
| Monikko | optimistit | Genetiivi | optimistin |
| Monikon genetiivi | optimistien | Partitiivi | optimistia |
| Monikon partitiivi | optimisteja | Inessiivi | optimistissa |
| Monikon inessiivi | optimisteissa | Elatiivi | optimistista |
| Monikon elatiivi | optimisteista | Illatiivi | optimistiin |
| Monikon illatiivi | optimisteihin | Adessiivi | optimistilla |
| Monikon adessiivi | optimisteilla | Ablatiivi | optimistilta |
| Monikon ablatiivi | optimisteilta | Allatiivi | optimistille |
| Monikon allatiivi | optimisteille | Essiivi | optimistina |
| Monikon essiivi | optimisteina | Translatiivi | optimistiksi |
| Monikon translatiivi | optimisteiksi | Monikon instruktiivi | optimistein |
| Abessiivi | optimistitta | Monikon abessiivi | optimisteitta |
| Monikon akkusatiivi | optimistit |