Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈɑhdistɑː(ʔ)]
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUK
2.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenNZ
  • ÄäntäminenAus
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
  • Ääntäminenaccents without the "Hurry-furry" merger
  • Ääntäminenaccents with the "Hurry-furry" merger
3.
4.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
5.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
6.
7.
8.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
9.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
10.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
11.
  • ÄäntäminenUS
12.
13.
14.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
15.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
16.
  • ÄäntäminenUS
17.
  • ÄäntäminenUS
18.
  • ÄäntäminenUS
19.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
20.
  • ÄäntäminenUS
21.
  • ÄäntäminenUS
22.
23.
  • ÄäntäminenUS
24.
25.
26.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. tehdä ahdistuneeksi tai masentuneeksi
  2. saattaa joku/jokin paikkaan josta hän/se ei pääse pois

Esimerkit

  • Koira kyllä puree, jos ahdistat sen nurkkaan.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensahdistanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensahdistat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensahdistammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensahdistatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensahdistavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiahdistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiahdistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiahdisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiahdistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiahdistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiahdistivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensahdistaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensahdistaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensahdistaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensahdistaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensahdistaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensahdistaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensahdista
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensahdistakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensahdistakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensahdistakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensahdistakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensahdistanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensahdistanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensahdistaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensahdistanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensahdistanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensahdistanevat

Luokat