| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| Monikko | ahmimiset | Genetiivi | ahmimisen |
| Monikon genetiivi | ahmimisten | Monikon genetiivi | ahmimisien |
| Partitiivi | ahmimista | Monikon partitiivi | ahmimisia |
| Inessiivi | ahmimisessa | Monikon inessiivi | ahmimisissa |
| Elatiivi | ahmimisesta | Monikon elatiivi | ahmimisista |
| Illatiivi | ahmimiseen | Monikon illatiivi | ahmimisiin |
| Adessiivi | ahmimisella | Monikon adessiivi | ahmimisilla |
| Ablatiivi | ahmimiselta | Monikon ablatiivi | ahmimisilta |
| Allatiivi | ahmimiselle | Monikon allatiivi | ahmimisille |
| Essiivi | ahmimisena | Monikon essiivi | ahmimisina |
| Translatiivi | ahmimiseksi | Monikon translatiivi | ahmimisiksi |
| Monikon instruktiivi | ahmimisin | Abessiivi | ahmimisetta |
| Monikon abessiivi | ahmimisitta | Monikon akkusatiivi | ahmimiset |