| Käännös | |
|---|---|
| 1. | multiplexeur {m} |
| Monikko | multiplekserit | Genetiivi | multiplekserin |
| Monikon genetiivi | multiplekserien | Monikon genetiivi | multipleksereiden |
| Monikon genetiivi | multipleksereitten | Partitiivi | multiplekseriä |
| Monikon partitiivi | multipleksereitä | Monikon partitiivi | multiplekserejä |
| Inessiivi | multiplekserissä | Monikon inessiivi | multipleksereissä |
| Elatiivi | multiplekseristä | Monikon elatiivi | multipleksereistä |
| Illatiivi | multiplekseriin | Monikon illatiivi | multipleksereihin |
| Adessiivi | multiplekserillä | Monikon adessiivi | multipleksereillä |
| Ablatiivi | multiplekseriltä | Monikon ablatiivi | multipleksereiltä |
| Allatiivi | multiplekserille | Monikon allatiivi | multipleksereille |
| Essiivi | multiplekserinä | Monikon essiivi | multipleksereinä |
| Translatiivi | multiplekseriksi | Monikon translatiivi | multipleksereiksi |
| Monikon instruktiivi | multiplekserein | Abessiivi | multiplekserittä |
| Monikon abessiivi | multipleksereittä | Monikon akkusatiivi | multiplekserit |