| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kannusteet | Genetiivi | kannusteen |
| Monikon genetiivi | kannusteiden | Monikon genetiivi | kannusteitten |
| Partitiivi | kannustetta | Monikon partitiivi | kannusteita |
| Inessiivi | kannusteessa | Monikon inessiivi | kannusteissa |
| Elatiivi | kannusteesta | Monikon elatiivi | kannusteista |
| Illatiivi | kannusteeseen | Monikon illatiivi | kannusteisiin |
| Monikon illatiivi | kannusteihin | Adessiivi | kannusteella |
| Monikon adessiivi | kannusteilla | Ablatiivi | kannusteelta |
| Monikon ablatiivi | kannusteilta | Allatiivi | kannusteelle |
| Monikon allatiivi | kannusteille | Essiivi | kannusteena |
| Monikon essiivi | kannusteina | Translatiivi | kannusteeksi |
| Monikon translatiivi | kannusteiksi | Monikon instruktiivi | kannustein |
| Abessiivi | kannusteetta | Monikon abessiivi | kannusteitta |
| Monikon akkusatiivi | kannusteet |