Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈkæːmi]
KieliKäännökset
bulgariaбобина (bobína), намотка (namótka), трансформаторна намотка
englanticoil, winding, spool, inductor, electrical coil, transformer winding, winding relay, electrical winding
espanjabobina, espiral, serpentín, devanado, devanado de relé, arrollamiento, arrollamiento del transformador
hollantispoel, wikkeling, serpentijn, transformatorwikkeling, transformatorspoel
italiabobina, avvolgimento, avvolgimento di relé, avvolgimento del trasformatore
japaniコイル (koiru)
kreikkaπηνίο (pinío), τύλιγμα, σπειροειδής σωλήνας, σερπαντίνα, τυλίγματα διέγερσης ρωστήρα, τύλιγμα διέγερσης ρωστήρα, περιέλιξη, πηνίο μετασχηματιστή
latviatransformatora tinums, tinums
liettuatransformatoriaus apvija, apvija
portugalienrolado, bobina, enrolada, serpentina, enrolamento, enrolamento de relé, enrolamento do transformador
puolacewka, uzwojenie
ranskabobine, enroulement, serpentin, enroulement de relais, bobine (du transformateur)
ruotsispole, lindning, transformatorlindning, kylbatteri
saksaSpule, Serpentin, Wicklung, Wicklung eines Relais, Transformatorwicklung, Transformatorspule
tanskaspole, serpentin, relævikling, vikling, elektrisk spole, elektrisk vikling, transformervikling
tšekkicívka, vinutí transformátoru, vinutí
unkaritekercs, transzformátor-tekercselés
venäjäбобина (bobina), катушка (katuška), шпулька (špulka), обмотка (obmotka)
viropool, mähis, trafo mähis
  • Käämi on sanan käämiä yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti.
  • Käämi on sanan käämiä yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens.

Määritelmät

Substantiivi

  1. (sähkötekniikka) sama kuin kela

Taivutusmuodot

MonikkokäämitGenetiivikäämin
Monikon genetiivikäämienPartitiivikäämiä
Monikon partitiivikäämejäInessiivikäämissä
Monikon inessiivikäämeissäElatiivikäämistä
Monikon elatiivikäämeistäIllatiivikäämiin
Monikon illatiivikäämeihinAdessiivikäämillä
Monikon adessiivikäämeilläAblatiivikäämiltä
Monikon ablatiivikäämeiltäAllatiivikäämille
Monikon allatiivikäämeilleEssiivikääminä
Monikon essiivikäämeinäTranslatiivikäämiksi
Monikon translatiivikäämeiksiMonikon instruktiivikäämein
AbessiivikäämittäMonikon abessiivikäämeittä
Monikon akkusatiivikäämit