| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | amerikanenglanti | |
| Monikko | karaatit | Genetiivi | karaatin |
| Monikon genetiivi | karaattien | Partitiivi | karaattia |
| Monikon partitiivi | karaatteja | Inessiivi | karaatissa |
| Monikon inessiivi | karaateissa | Elatiivi | karaatista |
| Monikon elatiivi | karaateista | Illatiivi | karaattiin |
| Monikon illatiivi | karaatteihin | Adessiivi | karaatilla |
| Monikon adessiivi | karaateilla | Ablatiivi | karaatilta |
| Monikon ablatiivi | karaateilta | Allatiivi | karaatille |
| Monikon allatiivi | karaateille | Essiivi | karaattina |
| Monikon essiivi | karaatteina | Translatiivi | karaatiksi |
| Monikon translatiivi | karaateiksi | Monikon instruktiivi | karaatein |
| Abessiivi | karaatitta | Monikon abessiivi | karaateitta |
| Monikon akkusatiivi | karaatit |