| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vammaudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vammaudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vammautuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vammaudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vammaudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vammautuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vammauduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vammauduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vammautui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vammauduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vammauduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vammautuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vammautuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vammaudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vammautukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vammautukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vammautukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vammautukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vammautunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vammautunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vammautunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vammautunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vammautunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vammautunevat | | |