Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.

Määritelmät

Verbi

  1. saada vamma, tulla vammaiseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvammaudunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvammaudut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvammautuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvammaudumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvammaudutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvammautuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivammauduinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivammauduit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivammautuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivammauduimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivammauduitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivammautuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvammautuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvammautuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvammautuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvammautuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvammautuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvammautuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvammauduYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvammautukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvammautukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvammautukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvammautukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvammautunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvammautunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvammautunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvammautunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvammautunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvammautunevat

Luokat