| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | sydämistyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | sydämistyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | sydämistyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | sydämistymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | sydämistytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | sydämistyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | sydämistyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | sydämistyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | sydämisty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | sydämistyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | sydämistykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | sydämistykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | sydämistykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | sydämistynevät |