Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | lahjomat | Monikko | lahjomani |
| Monikko | lahjomasi | Monikko | lahjomamme |
| Monikko | lahjomanne | Monikko | lahjomansa |
| Genetiivi | lahjoman | Genetiivi | lahjomani |
| Genetiivi | lahjomasi | Genetiivi | lahjomamme |
| Genetiivi | lahjomanne | Genetiivi | lahjomansa |
| Monikon genetiivi | lahjomien | Monikon genetiivi | lahjomieni |
| Monikon genetiivi | lahjomiesi | Monikon genetiivi | lahjomiemme |
| Monikon genetiivi | lahjomienne | Monikon genetiivi | lahjomiensa |
| Partitiivi | lahjomaa | Partitiivi | lahjomaani |
| Partitiivi | lahjomaasi | Partitiivi | lahjomaamme |
| Partitiivi | lahjomaanne | Partitiivi | lahjomaansa |
| Monikon partitiivi | lahjomia | Monikon partitiivi | lahjomiani |
| Monikon partitiivi | lahjomiasi | Monikon partitiivi | lahjomiamme |
| Monikon partitiivi | lahjomianne | Monikon partitiivi | lahjomiaan |
| Monikon partitiivi | lahjomiansa | Inessiivi | lahjomassa |
| Inessiivi | lahjomassani | Inessiivi | lahjomassasi |
| Inessiivi | lahjomassamme | Inessiivi | lahjomassanne |
| Inessiivi | lahjomassaan | Inessiivi | lahjomassansa |
| Monikon inessiivi | lahjomissa | Monikon inessiivi | lahjomissani |
| Monikon inessiivi | lahjomissasi | Monikon inessiivi | lahjomissamme |
| Monikon inessiivi | lahjomissanne | Monikon inessiivi | lahjomissaan |
| Monikon inessiivi | lahjomissansa | Elatiivi | lahjomasta |
| Elatiivi | lahjomastani | Elatiivi | lahjomastasi |
| Elatiivi | lahjomastamme | Elatiivi | lahjomastanne |
| Elatiivi | lahjomastaan | Elatiivi | lahjomastansa |
| Monikon elatiivi | lahjomista | Monikon elatiivi | lahjomistani |
| Monikon elatiivi | lahjomistasi | Monikon elatiivi | lahjomistamme |
| Monikon elatiivi | lahjomistanne | Monikon elatiivi | lahjomistaan |
| Monikon elatiivi | lahjomistansa | Illatiivi | lahjomaan |
| Illatiivi | lahjomaani | Illatiivi | lahjomaasi |
| Illatiivi | lahjomaamme | Illatiivi | lahjomaanne |
| Illatiivi | lahjomaansa | Monikon illatiivi | lahjomiin |
| Monikon illatiivi | lahjomiini | Monikon illatiivi | lahjomiisi |
| Monikon illatiivi | lahjomiimme | Monikon illatiivi | lahjomiinne |
| Monikon illatiivi | lahjomiinsa | Adessiivi | lahjomalla |
| Adessiivi | lahjomallani | Adessiivi | lahjomallasi |
| Adessiivi | lahjomallamme | Adessiivi | lahjomallanne |
| Adessiivi | lahjomallaan | Adessiivi | lahjomallansa |
| Monikon adessiivi | lahjomilla | Monikon adessiivi | lahjomillani |
| Monikon adessiivi | lahjomillasi | Monikon adessiivi | lahjomillamme |
| Monikon adessiivi | lahjomillanne | Monikon adessiivi | lahjomillaan |
| Monikon adessiivi | lahjomillansa | Ablatiivi | lahjomalta |
| Ablatiivi | lahjomaltani | Ablatiivi | lahjomaltasi |
| Ablatiivi | lahjomaltamme | Ablatiivi | lahjomaltanne |
| Ablatiivi | lahjomaltaan | Ablatiivi | lahjomaltansa |
| Monikon ablatiivi | lahjomilta | Monikon ablatiivi | lahjomiltani |
| Monikon ablatiivi | lahjomiltasi | Monikon ablatiivi | lahjomiltamme |
| Monikon ablatiivi | lahjomiltanne | Monikon ablatiivi | lahjomiltaan |
| Monikon ablatiivi | lahjomiltansa | Allatiivi | lahjomalle |
| Allatiivi | lahjomalleni | Allatiivi | lahjomallesi |
| Allatiivi | lahjomallemme | Allatiivi | lahjomallenne |
| Allatiivi | lahjomalleen | Allatiivi | lahjomallensa |
| Monikon allatiivi | lahjomille | Monikon allatiivi | lahjomilleni |
| Monikon allatiivi | lahjomillesi | Monikon allatiivi | lahjomillemme |
| Monikon allatiivi | lahjomillenne | Monikon allatiivi | lahjomilleen |
| Monikon allatiivi | lahjomillensa | Essiivi | lahjomana |
| Essiivi | lahjomanani | Essiivi | lahjomanasi |
| Essiivi | lahjomanamme | Essiivi | lahjomananne |
| Essiivi | lahjomanaan | Essiivi | lahjomanansa |
| Monikon essiivi | lahjomina | Monikon essiivi | lahjominani |
| Monikon essiivi | lahjominasi | Monikon essiivi | lahjominamme |
| Monikon essiivi | lahjominanne | Monikon essiivi | lahjominaan |
| Monikon essiivi | lahjominansa | Translatiivi | lahjomaksi |
| Translatiivi | lahjomakseni | Translatiivi | lahjomaksesi |
| Translatiivi | lahjomaksemme | Translatiivi | lahjomaksenne |
| Translatiivi | lahjomakseen | Translatiivi | lahjomaksensa |
| Monikon translatiivi | lahjomiksi | Monikon translatiivi | lahjomikseni |
| Monikon translatiivi | lahjomiksesi | Monikon translatiivi | lahjomiksemme |
| Monikon translatiivi | lahjomiksenne | Monikon translatiivi | lahjomikseen |
| Monikon translatiivi | lahjomiksensa | Monikon instruktiivi | lahjomin |
| Abessiivi | lahjomatta | Abessiivi | lahjomattani |
| Abessiivi | lahjomattasi | Abessiivi | lahjomattamme |
| Abessiivi | lahjomattanne | Abessiivi | lahjomattaan |
| Abessiivi | lahjomattansa | Monikon abessiivi | lahjomitta |
| Monikon abessiivi | lahjomittani | Monikon abessiivi | lahjomittasi |
| Monikon abessiivi | lahjomittamme | Monikon abessiivi | lahjomittanne |
| Monikon abessiivi | lahjomittaan | Monikon abessiivi | lahjomittansa |
| Monikon komitatiivi | lahjomine | Monikon komitatiivi | lahjomineni |
| Monikon komitatiivi | lahjominesi | Monikon komitatiivi | lahjominemme |
| Monikon komitatiivi | lahjominenne | Monikon komitatiivi | lahjomineen |
| Monikon komitatiivi | lahjominensa | Monikon akkusatiivi | lahjomat |
| Monikon akkusatiivi | lahjomani | Monikon akkusatiivi | lahjomasi |
| Monikon akkusatiivi | lahjomamme | Monikon akkusatiivi | lahjomanne |
| Monikon akkusatiivi | lahjomansa | Akkusatiivi | lahjomani |
| Akkusatiivi | lahjomasi | Akkusatiivi | lahjomamme |
| Akkusatiivi | lahjomanne | Akkusatiivi | lahjomansa |