Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Substantiivi

  1. lahjuksen antaminen tai ottaminen

Taivutusmuodot

MonikkolahjomatMonikkolahjomani
MonikkolahjomasiMonikkolahjomamme
MonikkolahjomanneMonikkolahjomansa
GenetiivilahjomanGenetiivilahjomani
GenetiivilahjomasiGenetiivilahjomamme
GenetiivilahjomanneGenetiivilahjomansa
Monikon genetiivilahjomienMonikon genetiivilahjomieni
Monikon genetiivilahjomiesiMonikon genetiivilahjomiemme
Monikon genetiivilahjomienneMonikon genetiivilahjomiensa
PartitiivilahjomaaPartitiivilahjomaani
PartitiivilahjomaasiPartitiivilahjomaamme
PartitiivilahjomaannePartitiivilahjomaansa
Monikon partitiivilahjomiaMonikon partitiivilahjomiani
Monikon partitiivilahjomiasiMonikon partitiivilahjomiamme
Monikon partitiivilahjomianneMonikon partitiivilahjomiaan
Monikon partitiivilahjomiansaInessiivilahjomassa
InessiivilahjomassaniInessiivilahjomassasi
InessiivilahjomassammeInessiivilahjomassanne
InessiivilahjomassaanInessiivilahjomassansa
Monikon inessiivilahjomissaMonikon inessiivilahjomissani
Monikon inessiivilahjomissasiMonikon inessiivilahjomissamme
Monikon inessiivilahjomissanneMonikon inessiivilahjomissaan
Monikon inessiivilahjomissansaElatiivilahjomasta
ElatiivilahjomastaniElatiivilahjomastasi
ElatiivilahjomastammeElatiivilahjomastanne
ElatiivilahjomastaanElatiivilahjomastansa
Monikon elatiivilahjomistaMonikon elatiivilahjomistani
Monikon elatiivilahjomistasiMonikon elatiivilahjomistamme
Monikon elatiivilahjomistanneMonikon elatiivilahjomistaan
Monikon elatiivilahjomistansaIllatiivilahjomaan
IllatiivilahjomaaniIllatiivilahjomaasi
IllatiivilahjomaammeIllatiivilahjomaanne
IllatiivilahjomaansaMonikon illatiivilahjomiin
Monikon illatiivilahjomiiniMonikon illatiivilahjomiisi
Monikon illatiivilahjomiimmeMonikon illatiivilahjomiinne
Monikon illatiivilahjomiinsaAdessiivilahjomalla
AdessiivilahjomallaniAdessiivilahjomallasi
AdessiivilahjomallammeAdessiivilahjomallanne
AdessiivilahjomallaanAdessiivilahjomallansa
Monikon adessiivilahjomillaMonikon adessiivilahjomillani
Monikon adessiivilahjomillasiMonikon adessiivilahjomillamme
Monikon adessiivilahjomillanneMonikon adessiivilahjomillaan
Monikon adessiivilahjomillansaAblatiivilahjomalta
AblatiivilahjomaltaniAblatiivilahjomaltasi
AblatiivilahjomaltammeAblatiivilahjomaltanne
AblatiivilahjomaltaanAblatiivilahjomaltansa
Monikon ablatiivilahjomiltaMonikon ablatiivilahjomiltani
Monikon ablatiivilahjomiltasiMonikon ablatiivilahjomiltamme
Monikon ablatiivilahjomiltanneMonikon ablatiivilahjomiltaan
Monikon ablatiivilahjomiltansaAllatiivilahjomalle
AllatiivilahjomalleniAllatiivilahjomallesi
AllatiivilahjomallemmeAllatiivilahjomallenne
AllatiivilahjomalleenAllatiivilahjomallensa
Monikon allatiivilahjomilleMonikon allatiivilahjomilleni
Monikon allatiivilahjomillesiMonikon allatiivilahjomillemme
Monikon allatiivilahjomillenneMonikon allatiivilahjomilleen
Monikon allatiivilahjomillensaEssiivilahjomana
EssiivilahjomananiEssiivilahjomanasi
EssiivilahjomanammeEssiivilahjomananne
EssiivilahjomanaanEssiivilahjomanansa
Monikon essiivilahjominaMonikon essiivilahjominani
Monikon essiivilahjominasiMonikon essiivilahjominamme
Monikon essiivilahjominanneMonikon essiivilahjominaan
Monikon essiivilahjominansaTranslatiivilahjomaksi
TranslatiivilahjomakseniTranslatiivilahjomaksesi
TranslatiivilahjomaksemmeTranslatiivilahjomaksenne
TranslatiivilahjomakseenTranslatiivilahjomaksensa
Monikon translatiivilahjomiksiMonikon translatiivilahjomikseni
Monikon translatiivilahjomiksesiMonikon translatiivilahjomiksemme
Monikon translatiivilahjomiksenneMonikon translatiivilahjomikseen
Monikon translatiivilahjomiksensaMonikon instruktiivilahjomin
AbessiivilahjomattaAbessiivilahjomattani
AbessiivilahjomattasiAbessiivilahjomattamme
AbessiivilahjomattanneAbessiivilahjomattaan
AbessiivilahjomattansaMonikon abessiivilahjomitta
Monikon abessiivilahjomittaniMonikon abessiivilahjomittasi
Monikon abessiivilahjomittammeMonikon abessiivilahjomittanne
Monikon abessiivilahjomittaanMonikon abessiivilahjomittansa
Monikon komitatiivilahjomineMonikon komitatiivilahjomineni
Monikon komitatiivilahjominesiMonikon komitatiivilahjominemme
Monikon komitatiivilahjominenneMonikon komitatiivilahjomineen
Monikon komitatiivilahjominensaMonikon akkusatiivilahjomat
Monikon akkusatiivilahjomaniMonikon akkusatiivilahjomasi
Monikon akkusatiivilahjomammeMonikon akkusatiivilahjomanne
Monikon akkusatiivilahjomansaAkkusatiivilahjomani
AkkusatiivilahjomasiAkkusatiivilahjomamme
AkkusatiivilahjomanneAkkusatiivilahjomansa