Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
2.
3.
salle {f}
  • ÄäntäminenFrance

Taivutusmuodot

MonikkopotilashuoneetGenetiivipotilashuoneen
Monikon genetiivipotilashuoneidenMonikon genetiivipotilashuoneitten
PartitiivipotilashuonettaMonikon partitiivipotilashuoneita
InessiivipotilashuoneessaMonikon inessiivipotilashuoneissa
ElatiivipotilashuoneestaMonikon elatiivipotilashuoneista
IllatiivipotilashuoneeseenMonikon illatiivipotilashuoneisiin
Monikon illatiivipotilashuoneihinAdessiivipotilashuoneella
Monikon adessiivipotilashuoneillaAblatiivipotilashuoneelta
Monikon ablatiivipotilashuoneiltaAllatiivipotilashuoneelle
Monikon allatiivipotilashuoneilleEssiivipotilashuoneena
Monikon essiivipotilashuoneinaTranslatiivipotilashuoneeksi
Monikon translatiivipotilashuoneiksiMonikon instruktiivipotilashuonein
AbessiivipotilashuoneettaMonikon abessiivipotilashuoneitta
Monikon akkusatiivipotilashuoneet