| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | infirmerie {f} | |
| 2. | dispensaire {m} | |
| 3. | salle {f} | |
| Monikko | potilashuoneet | Genetiivi | potilashuoneen |
| Monikon genetiivi | potilashuoneiden | Monikon genetiivi | potilashuoneitten |
| Partitiivi | potilashuonetta | Monikon partitiivi | potilashuoneita |
| Inessiivi | potilashuoneessa | Monikon inessiivi | potilashuoneissa |
| Elatiivi | potilashuoneesta | Monikon elatiivi | potilashuoneista |
| Illatiivi | potilashuoneeseen | Monikon illatiivi | potilashuoneisiin |
| Monikon illatiivi | potilashuoneihin | Adessiivi | potilashuoneella |
| Monikon adessiivi | potilashuoneilla | Ablatiivi | potilashuoneelta |
| Monikon ablatiivi | potilashuoneilta | Allatiivi | potilashuoneelle |
| Monikon allatiivi | potilashuoneille | Essiivi | potilashuoneena |
| Monikon essiivi | potilashuoneina | Translatiivi | potilashuoneeksi |
| Monikon translatiivi | potilashuoneiksi | Monikon instruktiivi | potilashuonein |
| Abessiivi | potilashuoneetta | Monikon abessiivi | potilashuoneitta |
| Monikon akkusatiivi | potilashuoneet |