| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kalahtelevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahtelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahtelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahtelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahtelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kalahtelivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kalahtelisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kalahtele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kalahdelkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kalahdelkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kalahdelkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kalahdelkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kalahdellevat | | |