| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | vanhahtava | ||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| 11. | |||
| 12. | vanhahtava | ||
| Monikko | pilat | Genetiivi | pilan |
| Monikon genetiivi | pilojen | Partitiivi | pilaa |
| Monikon partitiivi | piloja | Inessiivi | pilassa |
| Monikon inessiivi | piloissa | Elatiivi | pilasta |
| Monikon elatiivi | piloista | Illatiivi | pilaan |
| Monikon illatiivi | piloihin | Adessiivi | pilalla |
| Monikon adessiivi | piloilla | Ablatiivi | pilalta |
| Monikon ablatiivi | piloilta | Allatiivi | pilalle |
| Monikon allatiivi | piloille | Essiivi | pilana |
| Monikon essiivi | piloina | Translatiivi | pilaksi |
| Monikon translatiivi | piloiksi | Monikon instruktiivi | piloin |
| Abessiivi | pilatta | Monikon abessiivi | piloitta |
| Monikon akkusatiivi | pilat |