| Monikko | applikaattorit | Genetiivi | applikaattorin |
| Monikon genetiivi | applikaattorien | Monikon genetiivi | applikaattoreiden |
| Monikon genetiivi | applikaattoreitten | Partitiivi | applikaattoria |
| Monikon partitiivi | applikaattoreita | Monikon partitiivi | applikaattoreja |
| Inessiivi | applikaattorissa | Monikon inessiivi | applikaattoreissa |
| Elatiivi | applikaattorista | Monikon elatiivi | applikaattoreista |
| Illatiivi | applikaattoriin | Monikon illatiivi | applikaattoreihin |
| Adessiivi | applikaattorilla | Monikon adessiivi | applikaattoreilla |
| Ablatiivi | applikaattorilta | Monikon ablatiivi | applikaattoreilta |
| Allatiivi | applikaattorille | Monikon allatiivi | applikaattoreille |
| Essiivi | applikaattorina | Monikon essiivi | applikaattoreina |
| Translatiivi | applikaattoriksi | Monikon translatiivi | applikaattoreiksi |
| Monikon instruktiivi | applikaattorein | Abessiivi | applikaattoritta |
| Monikon abessiivi | applikaattoreitta | Monikon akkusatiivi | applikaattorit |