| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ethereal |
| Monikko | eetteriset | Monikko | eetteriseni |
| Monikko | eetterisesi | Monikko | eetterisemme |
| Monikko | eetterisenne | Monikko | eetterisensä |
| Genetiivi | eetterisen | Genetiivi | eetteriseni |
| Genetiivi | eetterisesi | Genetiivi | eetterisemme |
| Genetiivi | eetterisenne | Genetiivi | eetterisensä |
| Monikon genetiivi | eetteristen | Monikon genetiivi | eetterisien |
| Monikon genetiivi | eetteristeni | Monikon genetiivi | eetterisieni |
| Monikon genetiivi | eetteristesi | Monikon genetiivi | eetterisiesi |
| Monikon genetiivi | eetteristemme | Monikon genetiivi | eetterisiemme |
| Monikon genetiivi | eetteristenne | Monikon genetiivi | eetterisienne |
| Monikon genetiivi | eetteristensä | Monikon genetiivi | eetterisiensä |
| Partitiivi | eetteristä | Partitiivi | eetteristäni |
| Partitiivi | eetteristäsi | Partitiivi | eetteristämme |
| Partitiivi | eetteristänne | Partitiivi | eetteristään |
| Partitiivi | eetteristänsä | Monikon partitiivi | eetterisiä |
| Monikon partitiivi | eetterisiäni | Monikon partitiivi | eetterisiäsi |
| Monikon partitiivi | eetterisiämme | Monikon partitiivi | eetterisiänne |
| Monikon partitiivi | eetterisiään | Monikon partitiivi | eetterisiänsä |
| Inessiivi | eetterisessä | Inessiivi | eetterisessäni |
| Inessiivi | eetterisessäsi | Inessiivi | eetterisessämme |
| Inessiivi | eetterisessänne | Inessiivi | eetterisessään |
| Inessiivi | eetterisessänsä | Monikon inessiivi | eetterisissä |
| Monikon inessiivi | eetterisissäni | Monikon inessiivi | eetterisissäsi |
| Monikon inessiivi | eetterisissämme | Monikon inessiivi | eetterisissänne |
| Monikon inessiivi | eetterisissään | Monikon inessiivi | eetterisissänsä |
| Elatiivi | eetterisestä | Elatiivi | eetterisestäni |
| Elatiivi | eetterisestäsi | Elatiivi | eetterisestämme |
| Elatiivi | eetterisestänne | Elatiivi | eetterisestään |
| Elatiivi | eetterisestänsä | Monikon elatiivi | eetterisistä |
| Monikon elatiivi | eetterisistäni | Monikon elatiivi | eetterisistäsi |
| Monikon elatiivi | eetterisistämme | Monikon elatiivi | eetterisistänne |
| Monikon elatiivi | eetterisistään | Monikon elatiivi | eetterisistänsä |
| Illatiivi | eetteriseen | Illatiivi | eetteriseeni |
| Illatiivi | eetteriseesi | Illatiivi | eetteriseemme |
| Illatiivi | eetteriseenne | Illatiivi | eetteriseensä |
| Monikon illatiivi | eetterisiin | Monikon illatiivi | eetterisiini |
| Monikon illatiivi | eetterisiisi | Monikon illatiivi | eetterisiimme |
| Monikon illatiivi | eetterisiinne | Monikon illatiivi | eetterisiinsä |
| Adessiivi | eetterisellä | Adessiivi | eetteriselläni |
| Adessiivi | eetteriselläsi | Adessiivi | eetterisellämme |
| Adessiivi | eetterisellänne | Adessiivi | eetterisellään |
| Adessiivi | eetterisellänsä | Monikon adessiivi | eetterisillä |
| Monikon adessiivi | eetterisilläni | Monikon adessiivi | eetterisilläsi |
| Monikon adessiivi | eetterisillämme | Monikon adessiivi | eetterisillänne |
| Monikon adessiivi | eetterisillään | Monikon adessiivi | eetterisillänsä |
| Ablatiivi | eetteriseltä | Ablatiivi | eetteriseltäni |
| Ablatiivi | eetteriseltäsi | Ablatiivi | eetteriseltämme |
| Ablatiivi | eetteriseltänne | Ablatiivi | eetteriseltään |
| Ablatiivi | eetteriseltänsä | Monikon ablatiivi | eetterisiltä |
| Monikon ablatiivi | eetterisiltäni | Monikon ablatiivi | eetterisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | eetterisiltämme | Monikon ablatiivi | eetterisiltänne |
| Monikon ablatiivi | eetterisiltään | Monikon ablatiivi | eetterisiltänsä |
| Allatiivi | eetteriselle | Allatiivi | eetteriselleni |
| Allatiivi | eetterisellesi | Allatiivi | eetterisellemme |
| Allatiivi | eetterisellenne | Allatiivi | eetteriselleen |
| Allatiivi | eetterisellensä | Monikon allatiivi | eetterisille |
| Monikon allatiivi | eetterisilleni | Monikon allatiivi | eetterisillesi |
| Monikon allatiivi | eetterisillemme | Monikon allatiivi | eetterisillenne |
| Monikon allatiivi | eetterisilleen | Monikon allatiivi | eetterisillensä |
| Essiivi | eetterisenä | Essiivi | eetterisenäni |
| Essiivi | eetterisenäsi | Essiivi | eetterisenämme |
| Essiivi | eetterisenänne | Essiivi | eetterisenään |
| Essiivi | eetterisenänsä | Monikon essiivi | eetterisinä |
| Monikon essiivi | eetterisinäni | Monikon essiivi | eetterisinäsi |
| Monikon essiivi | eetterisinämme | Monikon essiivi | eetterisinänne |
| Monikon essiivi | eetterisinään | Monikon essiivi | eetterisinänsä |
| Translatiivi | eetteriseksi | Translatiivi | eetterisekseni |
| Translatiivi | eetteriseksesi | Translatiivi | eetteriseksemme |
| Translatiivi | eetteriseksenne | Translatiivi | eetterisekseen |
| Translatiivi | eetteriseksensä | Monikon translatiivi | eetterisiksi |
| Monikon translatiivi | eetterisikseni | Monikon translatiivi | eetterisiksesi |
| Monikon translatiivi | eetterisiksemme | Monikon translatiivi | eetterisiksenne |
| Monikon translatiivi | eetterisikseen | Monikon translatiivi | eetterisiksensä |
| Monikon instruktiivi | eetterisin | Abessiivi | eetterisettä |
| Abessiivi | eetterisettäni | Abessiivi | eetterisettäsi |
| Abessiivi | eetterisettämme | Abessiivi | eetterisettänne |
| Abessiivi | eetterisettään | Abessiivi | eetterisettänsä |
| Monikon abessiivi | eetterisittä | Monikon abessiivi | eetterisittäni |
| Monikon abessiivi | eetterisittäsi | Monikon abessiivi | eetterisittämme |
| Monikon abessiivi | eetterisittänne | Monikon abessiivi | eetterisittään |
| Monikon abessiivi | eetterisittänsä | Monikon komitatiivi | eetterisine |
| Monikon komitatiivi | eetterisineni | Monikon komitatiivi | eetterisinesi |
| Monikon komitatiivi | eetterisinemme | Monikon komitatiivi | eetterisinenne |
| Monikon komitatiivi | eetterisineen | Monikon komitatiivi | eetterisinensä |
| Komparatiivi | eetterisempi | Superlatiivi | eetterisin |
| Monikon akkusatiivi | eetteriset | Monikon akkusatiivi | eetteriseni |
| Monikon akkusatiivi | eetterisesi | Monikon akkusatiivi | eetterisemme |
| Monikon akkusatiivi | eetterisenne | Monikon akkusatiivi | eetterisensä |
| Akkusatiivi | eetteriseni | Akkusatiivi | eetterisesi |
| Akkusatiivi | eetterisemme | Akkusatiivi | eetterisenne |
| Akkusatiivi | eetterisensä |