| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | takkuan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | takkuat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | takkuaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | takkuamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | takkuatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | takkuavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | takkusivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | takkuisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | takkuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | takkuisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | takkuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | takkuisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | takkuaisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | takkuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | takkua | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | takutkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | takutkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | takutkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | takutkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | takunnen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | takunnet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | takunnee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | takunnemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | takunnette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | takunnevat | | |