| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | halventava, merenkulku | |
| 2. | merenkulku | |
| Monikko | maakravut | Genetiivi | maakravun |
| Monikon genetiivi | maakrapujen | Partitiivi | maakrapua |
| Monikon partitiivi | maakrapuja | Inessiivi | maakravussa |
| Monikon inessiivi | maakravuissa | Elatiivi | maakravusta |
| Monikon elatiivi | maakravuista | Illatiivi | maakrapuun |
| Monikon illatiivi | maakrapuihin | Adessiivi | maakravulla |
| Monikon adessiivi | maakravuilla | Ablatiivi | maakravulta |
| Monikon ablatiivi | maakravuilta | Allatiivi | maakravulle |
| Monikon allatiivi | maakravuille | Essiivi | maakrapuna |
| Monikon essiivi | maakrapuina | Translatiivi | maakravuksi |
| Monikon translatiivi | maakravuiksi | Monikon instruktiivi | maakravuin |
| Abessiivi | maakravutta | Monikon abessiivi | maakravuitta |
| Monikon akkusatiivi | maakravut |