| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ärähtelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärähtelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärähtelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ärähtele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärähdelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ärähdelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ärähdelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärähdelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärähdellevät | | |