Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensärähtelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensärähtelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensärähteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensärähtelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensärähteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensärähtelevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiärähtelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiärähtelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiärähteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiärähtelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiärähtelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiärähtelivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensärähtelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensärähtelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensärähtelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensärähtelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensärähtelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensärähtelisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensärähteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensärähdelköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensärähdelkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensärähdelkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensärähdelköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensärähdellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensärähdelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensärähdellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensärähdellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensärähdellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensärähdellevät