| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kahnaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kahnaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kahnaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kahnaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kahnaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kahnaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kahnasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kahnaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kahnaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kahnatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kahnatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kahnatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kahnatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kahnannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kahnannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kahnannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kahnannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kahnannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kahnannevat | | |