| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | postdoctoral researcher |
| Monikko | tutkijatohtorit | Genetiivi | tutkijatohtorin |
| Monikon genetiivi | tutkijatohtorien | Monikon genetiivi | tutkijatohtoreiden |
| Monikon genetiivi | tutkijatohtoreitten | Partitiivi | tutkijatohtoria |
| Monikon partitiivi | tutkijatohtoreita | Monikon partitiivi | tutkijatohtoreja |
| Inessiivi | tutkijatohtorissa | Monikon inessiivi | tutkijatohtoreissa |
| Elatiivi | tutkijatohtorista | Monikon elatiivi | tutkijatohtoreista |
| Illatiivi | tutkijatohtoriin | Monikon illatiivi | tutkijatohtoreihin |
| Adessiivi | tutkijatohtorilla | Monikon adessiivi | tutkijatohtoreilla |
| Ablatiivi | tutkijatohtorilta | Monikon ablatiivi | tutkijatohtoreilta |
| Allatiivi | tutkijatohtorille | Monikon allatiivi | tutkijatohtoreille |
| Essiivi | tutkijatohtorina | Monikon essiivi | tutkijatohtoreina |
| Translatiivi | tutkijatohtoriksi | Monikon translatiivi | tutkijatohtoreiksi |
| Monikon instruktiivi | tutkijatohtorein | Abessiivi | tutkijatohtoritta |
| Monikon abessiivi | tutkijatohtoreitta | Monikon akkusatiivi | tutkijatohtorit |