Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstemmellänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstemmellät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstemmellämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenstemmellätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstemmeltävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitemmelsivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstemmeltäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstemmellä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstemmeltäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstemmeltäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenstemmeltäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstemmeltäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstemmeltänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstemmeltänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstemmeltäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstemmeltänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenstemmeltänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstemmeltänevät